Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avrupa’nın sağcı liderleri, Prag’da bir araya geldi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avrupa’nın önde gelen sağcı parti liderleri ‘dayanışma’ için dün Çekya’nın başkenti Prag’da bir araya geldi.

Toplantıya Avrupa Milletler Hareketi ve Özgürlükler Partisi, Fransa’dan Ulusal Cephe Genel Başkanı Marie Le Pen, Christian Strache liderliğindeki Avusturya Özgürlük Partisi, İtalya Kuzey Ligi partisi Lega Nord ve Geert Wilders liderliğindeki Hollanda Özgürlük Partisi katıldı.

Parti liderleri, Özgürlük ve Doğrudan Demokrasi Partisi (SPD) lideri Tomio Okamura tarafından Prag’a davet edildi. Okamura liderliğinde 2015 yılında kurulan göçmen karşıtı ‘Özgürlük ve Doğrudan Demokrasi Partisi’ geçtiğimiz seçimlerde 10,6 oranında oy almıştı.

Hollanda Özgürlük Partisi Lideri Geert Wilders konferansta yaptığı açıklamada, “Brüksel, ülkelerimiz için varoluşsal bir tehdit oluşturuyor”dedi.

Fransa Ulusal Cephe Genel Başkanı Marine Le Pen, Avusturya’nın sağ kanat bir partiyle koalisyon hükümeti kurmasını memnuniyetle karşıladı.

ABD’deki Gürcistan Üniversitesi Siyaset Bilimler Uzmanı Cass Maude, Alman Haber Ajansına (DPA) yaptığı açıklamada, “Bu çok zayıf bir organizasyon ve temel amaçları BM’den finansman elde etmektir” dedi.