Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avrupa’yı DEAŞ militanlarının geri dönme korkusu sardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’de DEAŞ terör örgütün yıkıma uğramasının ardından hayatta kalan ve ülkelerine geri dönen Avrupalı militanlar, sadece Fransız yetkililer için değil Belçika, Hollanda, İngiltere, Almanya, İtalya ve İspanya gibi Avrupa ülkelerinde de bir güvenlik tehdidi oluşturuyor.

Buna ek olarak, Fransız ve Avrupa güvenlik görevlileri, son aylarda gördüğümüz gibi, Avrupa bölgesinden ayrılmayan ve aniden şiddet eylemine karar verebilecek olan DEAŞ militanlarının, “yalnız kurt” olarak adlandırdıkları saldırılara dikkatleri çekiyor.

DEAŞ saflarında savaşan 278 Fransız öldürüldü

Fransız verilerine göre, yaklaşık bin 700 Fransız, Irak ve Suriye’deki İslami örgütlerin kontrolündeki bölgelerde bulundu. Bu militanların içerisinden en az 278’i öldürüldü, 302’si ise Fransa’ya geri döndü. Öldürülen ve yakalanan militanların dışındakiler ise Libya gibi başka ülkelerdeki cephelere katıldı.

DEAŞ militanı Haseke’de yakalandı

Fransız vatandaşı olup, Suriye’de DEAŞ terör örgütü saflarına katılan Thomas Barnouin, Suriye’nin kuzeyindeki Haseke bölgesinde Kürt militanları tarafından yakalandı. Romain Garnier ve Thomas Collange adlı iki Fransız vatandaşı ile birlikte Haseke’de yakalanan Barnouin, 2006 yılında Irak’a giderken Suriyeli askerler tarafından yakalanarak, Fransa hükümetine teslim edilmiş ve altı yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. 2014 yılında serbest bırakılmasının ardından Barnouin, eşi ve çocuklarıyla birlikte tekrar Suriye’ye giderek DEAŞ’a katılmıştı.

36 yaşındaki Barnouin’in, 2012’de Toulouse kentinde 7 kişiyi öldüren Muhammed Merah’ın da üye olduğu cihatçı hücreyle bağlantılı olduğu ifade edildi.