Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avustralya ve Fransa arasında denizaltı anlaşması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Başbakan Malcolm Turnbull, Avustralya savunma stratejisini şekillendirmek için, denizaltı filosundaki çalışmayı başlatmak üzere Fransa’yı ziyaret etti.

Avustralya, Nisan 2016’daki sözleşme için, Fransa DCNS şirketini seçti. Dünyanın en karlı savunma sözleşmelerinden birini imzalamak ve 12 denizaltı inşası için Almanya ve Japonya da başvuruda bulunmuştu.

Paris’te, Fransa Cumhurbaşkanı ile gerçekleştirilen ortak basın görüşmesi esnasında Turnbull şöyle dedi, “Fransa DCNS şirketi için gemi yapımında kullanılmak üzere Cherbourg havzında bir proje ofisi açılacak.”

Turbull, cumartesi günü Paris’teki Elysee Sarayı’nda yaptığı konuşmasına şunları da ekledi, “Bu proje, Avustralya tarihindeki en büyük askeri projedir.”

Sydney Morning Herald gazetesi, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un, sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmek için gerekli olan her şeyi yapacaklarını söylediğini aktardı.

Hindistan adına inşa edilen denizaltılara ilişkin belgelerin, The Australian gazetesinde açıklamasından sonra, DCNS şirketi karıştı. Gazetenin yayını, şirketin hassas bilgileri koruyamayacağı hususunda kaygılara yol açtı.

Avustralya’nın yeni denizaltı filosu, 2016 Şubat ayında açığa çıkan stratejik bir savunma eksenini temsil ediyor. Pasifik ve Asya bölgelerinin ticari ve stratejik menfaatleri için, önümüzdeki on yıl boyunca savunma harcamalarının 30 milyar dolara kadar çıkarılması talebinde bulunuldu.

İlk denizaltı hizmetinin 2030 yılı başlarında gerçekleştirilmesi beklenirken, projenin devamının 2050 yılında tamamlanması bekleniyor.