Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avustralya güvenlik makamları DEAŞ’ın Melbourne saldırganını tanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sidney: Şarku’l Avsat

Avustralya polisi, Melbourne’de terör saldırısı gerçekleştirerek bir kişinin ölümüne neden olan saldırganın yetkililer tarafından tanındığını açıklarken, şahsın kardeşinin ise geçtiğimiz yıl terör suçlamasıyla tutuklandığını belirtti.

Avustralya’nın Melbourne kentinde bir aracı ateşe verip 1 kişinin ölümüne, 2 kişinin de yaralanmasına neden olan Somali asıllı saldırgan, polis tarafından vurularak etkisiz hale getirilmişti.

Polis tarafından yapılan açıklamada, saldırganın 30 yaşında Hasan Halife Sherry Ali adında Somali asıllı bir kişi olduğu belirtildi.

Saldırının ardından Victoria eyalet polisi, Melbourne’daki Werribe ve Mount Heights banliyölerinde çeşitli mülklere baskın düzenledi.

Polisin yaptığı açıklamalara göre, saldırganın DEAŞ ideolojilerinden etkilendiği, ancak terör örgütü ile doğrudan temasta bulunmadığı belirtildi.

Victoria Polis Şefi Graham Ashton, Kanal 9’a yaptığı açıklamada saldırganın, benzin tüplerini ateşleyerek arabayı havaya uçurmak istediğini söyledi. Aracın alev aldığını bildiren Ashton, ancak gaz tüplerinin patlamadığını ifade etti.

Ashton açıklamasının devamında, Sherry Ali’nin erkek kardeşinin geçen yılbaşı gecesi terör saldırısı düzenlemek üzere hazırlık yapma suçundan tutuklandığını bildirdi.

Sherry Ali’nin polis ve federal istihbarat servisleri tarafından tanındığı, ancak aktif bir şekilde takip edilmediği belirtildi.

Dün meydana gelen saldırıda 74 yaşındaki bir adam hayatını kaybederken, yaralıların ise durumunun ağır olduğu bildirildi.