Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avustralya: Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyabiliriz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma seçeneğini değerlendirdiklerini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump geçen yıl Ortadoğu politikalarını değiştirerek Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımıştı. Washington yönetimi Mayıs’ta da ABD Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşırken, karar uluslararası alanda tepkilere neden olmuştu.

“Buna açığız”

Morrison, bugün erken saatlerde yaptığı açıklamada, “Bu tartışmayı yürüten tutuculuk başkent meselesi gibi konuları ele almayı tabu sayıyor. Sanırım buna meydan okumalıyız. Başkent kabul etme ve büyükelçiliği taşıma konusunda bir karar alınmadı. Fakat buna açığız” ifadelerini kullandı.

Avustralya Başbakanı’nın konuşması pek çok ülkenin de tepkisine neden oldu. Mısır’ın Avustralya Büyükelçisi Muhammed Hayrat, 13 Arap ülkesinin büyükelçileri ile bir araya gelerek, endişelerini dile getirmek üzere Avustralya Dışişleri Bakanlığı’na bir mektup gönderme konusunda anlaştıklarını belirtti.

Hayrat, bunun gibi barış sürecine zarar veren tüm kararların ilişkiler üzerine olumsuz etkileri olacağını söylerken, yalnızca Avustralya ve Arap ülkeleri arasında değil, aynı zamanda çok sayıda İslam ülkesiyle ilişkilerin olumsuz etkileneceğini bildirdi.

Avustralya ve Endonezya ilişkileri gelişiyor

Öte yandan Avustralya, dünyanın Müslüman sayısı olarak en kalabalık ülkesi Endonezya ile ticari bir anlaşma imzalaması bekleniyor. Endonezya, Filistin meselesine oldukça hassas ülkelerden biri olurken, Trump’ın Kudüs kararı da on binlerce kişi tarafından protesto edilmişti.

Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, Filistinli mevkidaşı Riyada el- Maliki ile birlikte Jakarta’da düzenlediği ortak basın toplantısında, Endonezya’nın iki devletli çözümü desteklediğini açıkladı. Avustralya’yı da güvenliği sarsarak maceraya girmemesi konusunda uyaran Marsudi, bu konuda tüm tarafların dikkatli olmaları gerektiğini ifade etti.

Marsudi, “Endonezya, Avustralya ve diğer ülkeleri barış görüşmelerini desteklemeye, barış sürecini ve küresel güvenliğin istikrarını tehdit edecek adımlar atmamaya çağırıyor” dedi.

Avustralya Başbakanı Morrison, tutumunu netleştirmek için Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile iletişim halinde olduğunu ifade etti.
Maliki ise Avustralya’nın uluslararası kanunları ve Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) kararlarını ihlal etme ihtimalinden dolayı üzüntü duyduğunu belirtti.