Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avustralya: Melbourne saldırganının pasaportu 2015’te iptal edilmiş | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Melbourne: Şarku’l Avsat

Avustralya Federal Polisi iki gün önce Melbourne kentindeki Bourke caddesinde bıçaklı saldırı düzenleyen DEAŞ bağlantılı saldırganın Suriye gitmesinden endişelenildiği için 2015 yılında pasaportunun iptal edildiğini açıkladı.

Avustralya Yayın Kurumu ABC dün, Somali doğumlu olan Hasan Halife Şir (30) adındaki Melbourne saldırganının radikal görüşlere sahip olduğunun bilindiği ancak aktif olarak izlenmediği ve toplum için bir tehdit olarak değerlendirilmediğini aktardı.

ABC tarafından yapılan yayında Victoria polisinin; iki gün önce gerçekleşen ve bir kişinin ölümü ile 2 kişinin yaralanmasına neden olan saldırının ardından Melbourne kentinin kuzeybatısındaki birkaç eve baskın düzenlediği belirtildi.

Victoria Polis Şefi Graham Ashton, saldırganın 90’lı yıllarda Somali’den Avustralya’ya geldiğinin tahmin edildiğini söyledi.

Avustralya makamları önümüzdeki günlerde Melbourne’ deki polis aramasının sıklaştırılacağını ve sürekli bir tehdidin bulunmadığının düşünüldüğünü söyledi.

Avustralya terörle mücadele heyetinden bir yetkili cumartesi günü yaptığı açıklamada iki gün önceki saldırıda bir kişiyi bıçakla öldüren Somali asıllı saldırganın daha önceden istihbarat tarafından bilindiğini ancak milli güvenlik için tehdit sayılmadığını belirtti.

Avustralya polisi Cuma günü gerçekleşen saldırıyı terör saldırısı olarak görürken saldırıyı DEAŞ üstlenmişti.

Avustralyalı yetkili Ian McCartney saldırganın radikal görüşleri olmasına rağmen ulusal güvenlik tehdidi olarak görülmediğini belirterek “Soruşturmada saldırganın radikal görüşlerden saldırı yapma aşamasına nasıl ve ne zaman geldiği üzerinde durulacak” dedi.

Soruşturma görevlileri ilk olarak saldırganın terör ile bilinen bir bağlantısı olmadığını söylemişti.

Polis saldırganın çocuk iken ailesi ile Avustralya’ya geldiği ve istihbarat tarafından üç senedir bilindiğini söyledi.

Saldırganın kardeşinin terör saldırısı gerçekleştirme hedefiyle silah bulundurma suçundan hâkim karşısına çıkması bekleniyor.

Polis tarafından yapılan açıklamada saldırı esnasında Hasan Halif Şir’in arabasının gaz şişeleri ile dolu olduğu ve elinde bıçak olan saldırganın Melbourne’de bir İtalyan restoranının sahibi Sisto Malabina’yı (74) öldürdüğü ifade edildi. Açıklamanın devamında Sisto’nun sahibi olduğu restoranın önüne Melbourne’ deki restoranların meşhur yüzü olarak bilinen bir adamın anısına çiçekler koyduğu sırada saldırıya uğradığı belirtildi.

Gazetecilerden saldırının terör örgütleri ile bir alakası olup olmadığı konusunda kendisine yöneltilen soruya cevap veren Avustralya Federal Polis Müdürü Yardımcısı McCartney “Saldırının DEAŞ’la bir bağlantısı var” ifadelerini kullanarak saldırının terör örgütleri ile direkt ilişkisi olmadığını ancak saldırı fikrinin DEAŞ’tan esinlenildiğini söyledi.

Terör örgütü DEAŞ’ın propaganda organı AMAK “Melbourne kentindeki bıçaklı saldırıyı gerçekleştiren saldırgan DEAŞ savaşçılarından biri. Saldırganın ABD önderliğindeki DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyon üyesi devletlerin vatandaşlarının hedef alınması emrine cevaben bu saldırıyı gerçekleştirdi” ifadeleri içeren bir yayın yaptı.

Avustralya polisi tarafından daha önceden yapılan açıklamada bıçaklı saldırının terör saldırısı olarak değerlendirildiğini belirtilmiş ve saldırıda yaralanan iki kişinin tedavi altına alındığını söylenmişti. Açıklamada polislerin saldırgana ateş açtığı ve onu göğsünden vurduğuna yer verilirken saldırganın daha sonra hastanede öldüğü ifade edilmişti. Saldırı insanların tatil için kentten ayrılmaya başladığı bir vakitte gerçeklemişti.

İngiltere Başbakanı Theresa May twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımla Avustralya’nın yanında olduğunu belirtti.

Avustralya’nın ikinci en büyük kenti olan Melbourne 3 milyon nüfusa ve çok çeşitli bir toplumu yapısına sahip. Kent; kahvehaneleri, barları, restoranları ve yüksek yaşam standardı ile biliniyor.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkede terör olayı yaşanma ihtimalinin muhtemel olduğunu belirterek sorunun İslami radikalizm olduğunu söyledi.

Daha önce Melbourne’de yine Bourke caddesinde yaşanan bir olayda arabasını insanların üzerine sürmesi sonucu 6 kişiyi öldüren James Gargasulas hâkim karşısına çıkmıştı.