Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avustralya’da hükümete ait gizli belgeler açık artırmayla satıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avustralya’da yayın yapan ABC haber ajansı, Avustralya hükümetine ait gizli belgelerin açık artırmayla satışa sürüldüğünü ortaya çıkardı.

ABC tarafından ele geçirilen satışa sürülmüş resmi belgeler arasında, gizli ibaresi taşıyan belgelerin de olduğu bildirildi.

Avustralya Başbakanı Malcom Tirenbol, olay üzerine soruşturma açılmasını talep etti.

ABC’nin haberine göre, söz konusu belgelerin eski hükümetlere ait mobilyaları satışa sunan bir yerden satın alındığı duyuruldu.

Belgeler sandıktan çıktı

Haberde, “Anahtarları kayıp olan belgelerin tutulduğu sandıklar, ağır ve taşınamaz oldukları gerekçesiyle satıldı. Sandıkların açılması üzerine içinde devlete ait belgelerin olduğu ortaya çıkarıldı” ifadelerine yer verildi.

Hükümete ait mobilyaların satışının sadece Avustralya’ya has bir durum olmadığına dikkat çekilen haberde, “Her hangi bir şahıs bu mobilyaları para karşılığı satın alabilir. Mobilyaları alan kişiler, eğer belgeleri yabancı ülkelere satmak isterse onları engelleyecek hiçbir şey yok” ifadeleri yer aldı.

Satışa sunulan mobilyalardan çıkan devlet belgelerinin çoğunun iç siyasete dair belgeler olduğu ve bazılarının 3 yıl önceye ait olduğunun aktarıldığı haberde, belgelerde yer alan bilgiler arasında, şu anda Hazine Bakanlığı görevini yürüten dönemim Göç Bakanı Scott Morison’un, 2013 yılında vizelerin geciktirilmesi amacıyla güvenlik görevlilerinden soruşturmaları ağırdan alması talebi de yer alıyor.

Ayrıca belgelerde, Başbakanlık tarafından yapılan bir araştırma sonucunda, Avustralya Federal Polisi’nin, 2008 ile 2013 yılları arasında, ulusal güvenliğe ilişkin 400 bin belgeyi kaybettiğinin anlaşıldığı belirtiliyor.