Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avustralya’da insan etiyle beslenen bakteriyle mücadele için 1 milyon dolar | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avustralya hükümeti bugün, ülkenin güneyindeki Victoria eyaletine yayılan ve insan etiyle beslenen gizemli Buruli ülseri bakterisi ile mücadele etmek için 1.14 milyon dolar tahsis ettiğini açıkladı.

Bilim insanları, Buruli ülseri olarak bilinen bu bulaşıcı bakterilerin yayılma nedenini tespit edemedi.

Buruli ülserine neden olan bakteriler zehir salgılayarak deri hücrelerini, kılcal damarları, deri altındaki yağı yok ediyor. Daha çok kol ve bacaklarda ortaya çıkan hastalık yüzünden zamanla büyüyen yaralar cilt bozukluğuna ve kalıcı sakatlıklara hatta ölüme neden olabiliyor.

Bakteri ile mücadele projesine Victoria hükümeti ve yerel iki konsey tarafından 1.1 milyon dolar destek sunulacak.

Avustralya Sağlık Bakanı Greg Hunt, bugün yaptığı açıklamada, “ Bu korkunç ve üzücü bir sağlık durumudur. Bu yeni sağlık sorununun kökenine ulaşmak için araştırma yapılması büyük önem taşıyor. Umarım araştırma sonucunda bu bakterilerin yayılma nedeni tespit edilebilir” şeklinde konuştu.

Bu ay yayınlanan bir araştırmaya göre,2012’de 100’e yakın olduğu bilinen vaka sayısı, 2016’da 182’e, 2017’de ise 275’e çıktı. Bu yıl ki vaka sayısı ise 30’u bulduğu bildirildi.

Dünyada her yıl 2 bin civarında insan eti yiyen bu gizemli bakteri vakası rapor ediliyor. Batı ve Orta Afrika’nın tropikal bölgelerinde daha yaygın görülen bu bakterinin sıcak aylar ve durgun sularla ilişkili olduğu belirtiliyor.