Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avustralya’dan araçlı terör saldırılarına önlem | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, özellikle kalabalık kamusal alanlarda araçlarla düzenlenen terör saldırılarını engellemeye yönelik yeni planını açıkladı.

Turnbull, hükümet ve polisin, kamu alanlarındaki işletmelerin güvenlik denetimini artırmak için işletme sahiplerine ve yeni kurulacak binaları mühendislerine yardımcı olacağını belirtti.

Sidney’de gazetecilere yaptığı açıklamada Başbakan, “En iyi koruma şeklinin tasarımı tamamlandı” dedi.

Barcelona’da gerçekleşen bir minibüsün kalabalığın üzerine sürüldüğü terör saldırısında 14 kişi ölmüş yüzlerce kişi yaralanmıştı. DEAŞ saldırıyı üstlenmişti.

Turnbull, Sidney ve Melbourne’deki alışveriş bölgeleri gibi büyük kamu alanlarına yayalar ve araçları ayıracak kalıcı beton bariyerlerin kullanılacağını açıkladı.

Turnbull, “Tehlikenin sürdüğünün farkındayız. Bize düşen, prosedürlerimizi sürekli geliştirdiğimizden ve güncellediğimizden emin olmaktır” dedi. Yeni planın 2016’da Fransız ulusal gününde Fransa’nın Nice şehrinde bir kamyon ile gerçekleştirilen sonucunda 86 kişinin hayatını kaybettiği saldırı sonrasında geliştirildiğini belirtti.

Geçtiğimiz ocak ayında Melbourne’da bir sürücü yaya kalabalığın üzerine sürdüğü çalıntı bir araba ile 6 kişiyi ezip onlarca insanı yaralamıştı.