Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avustralya’dan yeni ‘Bakanlık’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, bugün, tüm iç ulusal güvenlik kurumlarını ve özel göç idaresini denetlemek adına, üstün yetkilere sahip yeni bir bakanlar kurulu inşa etme yolunda olduklarını açıkladı.

Yeni İçişleri Bakanlığı’nın, ülkedeki Göç İdaresinin yanı sıra, İç İstihbarat Teşkilatı, Federal Polis, Sınır Polisi, Ceza İstihbarat Komitesi ve Mali İstihbarat Teşkilatını içine alan tüm güvenlik hizmetlerini yönetmesi planlanıyor.

Turnbull, Canberra’da gazetecilere yaptığı açıklamada, iç güvenliğin milletler için 40 yıldan daha uzun bir süredir en önemli reform sayıldığını ve Milli İstihbarat Yapısını oluşturduğunu söyledi. Ve sözlerine şunları ekledi, “Biz bu reformlara ihtiyaç duyuyoruz. Bu durum, sistemin çürük olduğunu göstermez. Çünkü güvenlik ortamı hızla gelişmektedir. Güvenliğimize gelince; bize karşı yöneltilmiş tehditlerin önüne geçmeliyiz.”

Göç ve Sınırları Koruma Bakanı Peter Dutton’ın, yeni bakanlar kabinesine başkanlık etmesi planlanıyor. Ülke Başsavcısı ve Adalet Bakanı, Dutton’a bu görevde yardım edecek. Başkanlık ayrıca e-güvenlik ve Milli İstihbarat koordinasyonu için yeni bir ofis alacak.

Başbakan, dün, beklenen prosedürün 2018’in temmuz ayından itibaren gerçekleşeceğini ve ülke içerisindeki terör olayları ile başa çıkabilmek için, içinde özel kuvvetlerin de bulunduğu Avustralya ordusunun rolünü artıracaklarını söyledi.