Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avusturalya’da jüri üyeleri 6 kişiyi öldüren sanığın cezaya ehliyeti olup olmadığını tartışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avustralyada jüri üyeleri, otomobiliyle düzenlediği terör saldırısında 6 kişinin ölümüne sebep olan James Gargasoulas’ın akıl sağlığının yerinde olup olmadığı ve sanığın yargılanıp yargılanmaması konusunda ortak bir karara varamadı.

Jüri heyeti arasında, Bourke Street cinayetiyle suçlanan sürücü James Gargasoulas’ın duruşmaya katılıp katılamayacağı tartışma konusu oldu.

28 yaşındaki Gargasoulas, Yüksek Mahkeme’de, Ocak 2017’de Melbourne’de yayalara çarpmak ve altı kişiyi öldürmekle suçlandı. Yargılanmanın yüz yüze yapılıp yapılamayacağının belirlenmesi için bir soruşturma açılmasına karar verildi.

12 kişilik jüri bir bilirkişinin raporunu dinledikten sonra üç gün boyunca tartıştı. Yargıç Lex Lasry, jürinin ortak bir karara ulaşamaması nedeniyle sanığın davaya katılmaktan muafiyetine karar verdi.

Davaya yeni jüri bakacak

Lasry, “Bir başka jüri süreci yeniden başlatmak için davaya bakacaktır. Bu aşamaya gelmiş olmamız üzücü. Tüm kanıtları ve raporları dinledikten sonra, Jüri üyelerinin karar vermek için çok çalıştıklarına şaşırmadım” dedi.

Gargasoulas, altı kişiyi öldürmek ve 28 cinayete teşebbüs etmekle suçlanıyor.

Psikiyatristler arasında anlaşmazlık

Dört tıp uzmanı Yüksek Mahkemeye soruşturma duruşması sırasında raporlarınu sundu ancak aralarında görüş ayrılıkları vardı.

İki psikiyatrist Gargasoulas’ın duruşmaya katılabilecğine inandıklarını belirtirken , bir psikiyatrist bu konuda farklı düşündüğünü belirtti.

Avukatları ‘derin psikotik’ vaka olduğunu savundu

Avukatları ise müvekkilleri Gargasoulas’ın dünyayı bir kuyruklu yıldızdan kurtarmak için gönderilen ‘Mesih’ olduğuna ve ‘yargılanmaya’ gerek duymayacağına inandığını ve ‘derin psikotik’ vaka olduğunu savundu.

Jüri, Gargasoulas’ın akıl sağlığının yargılanmaya uygun olduğunu tespit ederse, Gargasoulas cinayet davasıyla yargılanacak.

Ancak yargılanmaya uygun olmadığı tespit edilirse, 28 yaşındaki sanık, akli dengesinin bozuk olması nedeniyle farklı bir yargılama sürecine tabi tutulacak.