Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avusturya 7 camiyi kapatma kararı aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avusturya hükümeti, ‘Siyasal İslam’la mücadele kapsamında’ yedi caminin kapatılması ve 2015’te çıkartılan ‘İslam Yasası’na aykırı şekilde yurt dışından finanse edilen 60 imamın sınır dışı edilmesi yönünde karar aldıklarını duyurdu.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, aşırı sağcı Özgürlük Partisi lideri ve Başbakan Yardımcsı Heinz-Christian Strache, Avrupa Birliği (AB) Bakanı Gernot Blümel ve İçişleri Bakanı Herbert Kickl ile düzenlediği basın toplantısında, Avusturya’nın siyasal İslam’ın yayılmasına izin vermeyeceğini söyledi.

Bir önceki hükümet bünyesinde yer alan Entegrasyon Bakanlığı’nca 2015 yılında çıkarılan İslam Yasası’na dikkat çeken Kurz, aldıkları kararın bunun pratik bir uygulaması olduğunu ifade etti.

İmamların yurt dışından finanse edilmesi yasak

İçişleri Bakanı Herbert Kickl, Maliye Bakanlığı ile işbirliği içinde yürütülen yoğun soruşturmalar neticesinde imamların başka bir kaynaktan para aldığının kanıtlandığını söyleyerek 2015’te çıkartılan İslam Yasası’nın Avusturya’da görev yapan imamların yurt dışından maaş almalarını yasakladığına dikkat çekti.

Kickl, yaklaşık 60 imamın yurt dışından finanse edildikleri gerekçesiyle oturum izinlerinin iptal edilmesi için sürecin başlatıldığını da bildirdi.

Karara göre Viyana Nizam-ı âlem Camisi ve Arap Kültür Cemiyeti’ne ait yedi cami kapatılıyor.

Türk anaokuluna açılan soruşturma

İçişleri Bakanlığı, iki ay önce ülkedeki Türk anaokullarından birinde çocukların gerçekleştirdiği bir gösteride askeri elbise giyerek Türk bayrağı sallandığı ana ait görüntülerin sosyal medyada yer almasının ardından okul yetkilileri hakkında soruşturma açmıştı.

Karar Erdoğan’ın lehine kullanılabilir

Avusturya’nın imamları sınır dışı etme ve cami kapama kararı ülkedeki çeşitli siyasi partiler tarafından destek görürken bazı kesiler ise bu durumun özellikle Erdoğan destekçileri tarafından Türkiye’de düzenlenecek olan cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasına Cumhurbaşkanı’nın lehine kullanılacağını dile getirdi. Bunun Avusturya hükümeti tarafından Erdoğan’a sunulan ‘bir seçim hediyesi’ olduğunu dile getirdi.

İbrahim Kalın: Karar İslam karşıtı dalganın sonucu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Avusturya hükümetinin aldığı kararı eleştirdi:

“Avusturya’nın sudan bahanelerle yedi camiyi kapatması ve imamları sınır dışı etmesi, bu ülkedeki İslam karşıtı ırkçı ve ayrımcı popülist dalganın sonuçlarından biridir. Amaç, Müslüman toplulukları ötekileştirerek siyasi kazanım elde etmektir. Avusturya hükümetinin ideolojik tutumu evrensel hukuk normlarına, toplumsal uyum politikalarına, azınlık hukukuna ve bir arada yaşama ahlakına aykırıdır. İslam karşıtlığının ve ırkçılığın bu şekilde normalleştirilmesi ve sıradanlaştırılması kesin olarak reddedilmelidir.”

Avusturya’nın yedi camiyi kapatma yönündeki kararı eleştiren bir diğer isim de Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’dı. Bozdağ, bunun Avrupa’da düşünce ve din özgürlüğünün öldürülmesi’ anlamına geldiğini söyledi:

“Eğer Avrupa’da aşırıcılık, ayrımcılık, ırkçılık, yabancı ve İslam düşmanlığı bu şekilde yükselmeye devam ederse bugün bu kararı alanlar ileride ayrımcılar, ırkçılar, yabancı ve İslam düşmanlığı yapanlar karşısında konuşamaz. Kendi hukuklarını da koruyamaz hale geleceklerdir. Onların oluşturduğu şiddet ve baskı Avrupa’yı yaşanmaz hale getirecektir.”

Avusturya’da yaşayan yaklaşık 360 bin Türk asıllı bulunuyor. Bunlardan 117 bininin Türk vatandaşlığı var.

Temmuz 2016’da Erdoğan’a yönelik yapılan başarısız darbe girişiminin ardından yürütülen operasyonlar Viyana ile Ankara arasındaki ilişkilerde gerilime yol açmıştı.