Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avusturya Dışişleri Bakanı BM Genel Kurulu’na Arapça hitap etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl, Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu’na Arapça hitapla başlayıp, Arapça’nın ‘önemli ve güzel bir dil’ olduğunu söyledi.

Kneissl Arapça konuşmasında, “Merhaba. Ben Avusturya Dışişleri Bakanı olarak burada bulunuyorum. Sayın Başkan, Başkan Yardımcısı ve bay, bayan bütün katılımcılara ‘barış’ demek istiyorum. Avusturyalı bir Bakan olarak konuşmamı Arapça olarak yapıyorum. Peki neden bunu yapıyorum? Çünkü, Arap uygarlığının bir parçası olan bu önemli ve güzel dil, BM’deki altı resmi dilden biri” dedi.

https://twitter.com/UNarabic/status/1046145794418647040

CNN’in aktardığı görüntülerde yer aldığı gibi Avusturya Dışişleri Bakanı Arapça konuşmasını şöyle sürdürdü; “Savaş sırasında Lübnan’da okudum ve insanların zor şartlar altında yaşamaya nasıl devam ettiklerini öğrendim. Bu hayatın sırrı. Bağdat ve Şam’dan gelerek orada yaşamaya devam eden erkek ve kadınlar var. Tüm bu insanlara saygılarımı sunuyorum. Hepimiz Adem’in oğullarının bir parçasıyız. Adem’in kabilesi insanlık için başka bir kelimedir. Bizler bu toplantıda bir sese sahibiz. Bu sesi, özellikle Ortadoğu’da kriz ve savaş içinde yaşayan insanlar için kullanmalıyız.”

Karin, Viyana’daki BM Merkezi’nde Arapça eğitimi aldığını da sözlerine ekledi.

Ekvador Dışişleri Bakanı Maria Fernanda Espinosa’nın başkanlık ettiği 73. BM Genel Kurulu çalışmaları 18 Eylül’de New York’ta başladı. Hükümet başkanlarının genel kurula hitapları 1 Ekim’de sona erecek.