Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avusturya Dışişleri Bakanı’nın düğünündeki “tartışmalı konuk”: Putin | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl’in düğününe katılma niyeti, hali hazırda Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı’nı yürütmekte olan Avusturya’da karışıklığa yol açtı.

Muhalefetteki Sosyal Demokrat Partisi’nin lideri Andreas Cheder, konuyla ilgili olarak şu soruyu yöneltti: “Avrupa Birliği Başkanlığı’nı yürüten Avusturya Dışişleri Bakanı ve Şansölye açıkça tarafını seçerse, Moskova ile AB arasında dürüst bir arabulucu olduğunu nasıl iddia edebilir?”

Öte yandan Avrupa Parlamentosu’nun Sosyal Demokrat Partisi’nden olan Milletvekili Evelyn Regner, bu durumu Avusturya’nın imajı için “kışkırtıcı” ve “kusurlu” olarak nitelendirdi. Muhalefetteki Yeşiller Partisi ise, “Putin’in, Avrupa Birliği’nin dış politikadaki azılı düşmanı” olduğunu söyleyerek bakan Kneissl’in istifa etmesi çağrısında bulundu.

55 yaşındaki Kniessel, Dışişleri Bakanlığı’na resmi olarak üyesi olmadığı aşırı sağcı Özgürlük Partisi’nin aday göstermesiyle atanmıştı. Kniessel, bugün işadamı Wolfgang Milinger’le Avusturya’nın güneyindeki Graz kenti yakınlarındaki bir kasabada evlenecek.

Kremlin, Çarşamba günü, Putin’in Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Berlin yakınlarında Cumartesi gecesi yapılacak görüşmeden önce söz konusu düğüne katılacağını doğrulamıştı.

Yüzlerce polisin harekete geçirilmesini gerektirmesine rağmen, başlangıçta Rusya Devlet Başkanı’nın ziyaretinin “kişisel” bir nitelikte olduğu duyurulmuştu. Ancak Avusturya Dışişleri Bakanlığ’ndanı, henüz bir basın toplantısı düzenleneceğine dair açıklama yapılmasa da, bu seyahat bir “iş ziyareti” olarak değerlendirildi.

Düğüne, Avusturya Şansölyesi (Başbakanı) Sebastian Kurz ve yardımcısı Hans Christian Strache de katılıyor.

Avusturya Özgürlük Partisi, 2016 yılında Putin liderliğindeki Birleşik Rusya Partisi ile bir işbirliği anlaşması imzalamıştı. Kiev bu gelişmeye karşı çıkarak bunun, Avusturya’nın artık, Ukrayna’da barışı tesis etmek için başlatılan Minsk Süreci’nin bir parçası olmadığı anlamına geldiğini söylemişti.

Öte yandan Avusturya Dışişleri Bakanlığı ise Putin’in ziyaretinin, “Avusturya’nın dış politika konusundaki tutumunda” hiçbir şey değiştirmediğini vurguladı. Bununla birlikte “Kronen Zeitung” gazetesinde, “Putin, Avusturya Dışişleri Bakanı’nın arkadaşı olduğu için değil, Avrupa Birliği’ni zayıflatma amacıyla siyasi hesaplar için geliyor” ifadelerine yer verildi.