Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avusturya ve Rusya arasında casusluk krizi büyüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moskova/ Şarku’l Avsat

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Avusturya ordusunda görevli eski bir albayın Rusya için ajanlık yaptığı şüphesiyle gözaltına alındığını belirterek, Viyana’nın konuyla ilgili Moskova’dan bilgi talep ettiğini söyledi. Krizin boyutu derinleşirken iki ülkeden konuyla alakalı karşılıklı hamlelerde gelmeye başladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Avusturya’nın Rusya Büyükelçisi Johannes Aigner’ı Viyana hükümeti tarafından iddia edilen casusluk meselesini ele almak üzere dün bakanlığa çağırdı. Viyana konuyla ilgili Moskova’dan bilgi talep ederken, Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl’da Rusya Maslahatgüzarı’nı Dışişleri Bakanlığı’na davet etti. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan ve Sputnik tarafından yayınlanan açıklamada, Avusturya’nın Rusya Büyükelçisi’nin casusluk davasıyla ilgili görüşmek üzere çağırıldığı bildirildi.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Avusturya ordusundan eski bir albayın Rusya için ajanlık yaptığı şüphesiyle gözaltına alındığını belirterek, konuyla ilgili Moskova’dan şeffaf bilgi talep etti. Gazetecilere konuşan Kurz, Avusturya ordusundan eski bir albayın Rusya için ajanlık yaptığı şüphesiyle gözaltına alındığını belirtti. Kurz, söz konusu kişinin Rusya ile işbirliğinin 2018 yılına kadar sürdüğünü iddia etti.

Avusturya hükümeti, eski bir albayın yaklaşık 20 yıl Rusya için casusluk yaptığı, Moskova’ya topçu sistemleri, göçmen krizi ve üst düzey askerler hakkında bilgi verdiğini ileri sürdü. Avusturya Savunma Bakanı Mario Kunasek de gazetecilere yaptığı açıklamada, olaya ilişkin soruşturmaların devam ettiğini belirtti. Avusturya Başbakanı Kurz, “Bu şimdilik bir şüphe. Böyle bir durumun ispat edilmesi halinde bu Hollanda’da ya da Avusturya’da olmuş hiç fark etmez. Rusya ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki ilişkileri iyileştirmez. Casusluk kabul edilemez. Rusya’nın yaptığı casusluk da kabul edilemez ve kınanması gereken bir durumdur” dedi. Kurz, ayrıca şüphelerinin doğru olması halinde diğer AB ülkeleriyle atacakları adımları görüşeceklerini belirtti.

Kruz, Hollanda’nın geçtiğimiz Nisan ayında 4 Rus istihbarat ajanını Lahey’deki Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne elektronik saldırı planladığı şüphesiyle sınır dışı ettiğine atıfta bulundu.

Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl’ın Rusya Maslahatgüzarı’nı Dışişleri Bakanlığı’na çağırdığını kaydeden Kurz, Kneissl’ın 2-3 Aralık’ ta yapılması planlanan Rusya ziyaretini iptal ettiğini duyurdu.

Avusturya Savunma Bakanı Mario Kunasek de gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya adına casusluk yaptığından şüphelenilen albay hakkında birkaç hafta önce bilgi aldıklarını belirtip albayın 5 yıl önce emekli olduğu söyledi.

Avusturya’da yayınlanan Kronen Zeitung gazetesi ise Avusturya Savunma Bakanlığı’nı kaynak göstererek istihbarat servisi tarafından 70 yaşında bir eski albayın yakalandığını yazmıştı. İddiaya göre şüpheli, Rusya’daki işverenlerinden 300 bin euro para alarak Moskova’ya bilgi sızdırdı.

Öte yandan Sovyetler Birliği’nin son Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, dün yaptığı açıklamada Rusya ve ABD arasındaki gerilimin yankıları konusunda uyarılarda bulundu. Gorbaçov yaptığı konuşmada, “Soğuk savaş geri dönmemeli. Bundan kaçınmalıyız. Belirlediğimiz yoldan gitmeliyiz. Savaşı sonsuza kadar yasaklamalıyız. En önemlisi de nükleer silahlardan kurtulmayız” ifadelerini kullandı.