Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avusturya’da aşırı sağ koaliyonu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve Avusturya Özgürlükçü Partisi (FPÖ), dün (Cuma), ÖVP lideri Sebastian Kurz liderliğinde koalisyon kurulması konusunda anlaştı. İki parti de aşırı sağ görüşe sahip. FPÖ mülteci karşıtlığıyla biliniyor. Koalisyon’un kurulmasıyla birlikte Avrupa’da aşırı sağın yönetimde olduğu tek ülke Avusturya oldu.

İki parti arasındaki koalisyon uzlaşısı, mülteci krizi gölgesinde düzenlenen parlamento seçimlerinden iki ay sonra gerçekleşti. FPÖ, en son 2000 yılında hükümete ortak olmuştu.

FPÖ seçimlerde, oyların yüzde 26’sını aldı

Göçmen karşıtı seçim propagandası yürüten Sebastian Kurz liderliğindeki ÖVP, 15 Ağustos günü düzenlenen parlamento seçimlerini kazanmıştı. FPÖ ise seçimlerde, oyların yüzde 26’sını alarak ikinci sırada yer almıştı.

ÖVP lideri Kurz, FPÖ lideri Christian Strash ile düzenlediği ortak basın açıklamasında, “Size anlaşmaya vardığımızı söyleyebiliriz” dedi.

Strash ise basın toplantısındaki açıklamasında, koalisyona dair ayrıntıların, cumartesi günü, Cumhurbaşkanı Alexander Van Der Bellen ile yapılacak toplantı ve diğer partilerle yapılacak görüşmeler sonrası açıklanacağını ifade etti.