Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avusturya’da burka yasağı uygulanmaya başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avusturya’da ‘burka yasağı kanunu’ olarak bilinen uygulama bu ayın başından itibaren yürürlüğe girdi. Böylece, anayasalarına göre İslam bir din olarak kabul eden ülke, yüzü tamamen kapatan örtülere yönelik yasaklamalar getiren diğer yasakçı Avrupa ülkelerinin arasına katılmış oldu.

Avusturya’nın başkenti Viyana’daki bir mağazanın kapısında köpekbalığı kostümüyle maskotluk yapan adam, ülkedeki burka yasağına takıldı. Köpek balığı maskesi taktığı için polisi karşısında bulan genç, haber manşetlerine taşındı. Polis, McShark isimli elektronik mağazasının reklamı için kapıda duran kişiden kostümünü çıkarmasını istedi, ancak genç adam ‘henüz mesaisinin bitmediğini’ söyleyerek polise direndi. Polise sağduyu çağrısında bulunan birkaç katılımcının çağrısı, diğer katılımcılardan destek buldu. Yasağın burka ve peçeye yönelik olduğunu söyleyen genç, işi bittiğinde maskeyi derhal çıkaracağı ifade etti. Ancak polis memurları ikna olmadı. Yasanın uygulaması ve maskenin çıkarılması gerektiğinde ısrar eden polis, gence yasaya uymadığı gerekçesiyle 150 avroluk para cezası kesti.

‘Yasalar ‘dini olarak tarafsızdır’

Polis Sözcüsü Heinz Graundbug yaptığı açıklamada, ‘Yasalar ‘dini olarak tarafsızdır’ ve hükümet, burka, peçe ve yüzü tamamen örten her türlü maskeyi yasaklamıştır. Sözcü bir polis memurunun bisiklet sürerken, rüzgara karşı yüzünü korumak için şal ile örten bir kızı durmaya zorladığı olaya atıfta bulunarak, yasayı tasarlayanların koyucuların, bu gibi şeylerin kullanımı konusunda gerekli ölçüyü bildirmediklerinin altını çizdi. Yerel basın ile konuşan polis ekipleri, yasayı uygularken karşılaştıkları zorluklardan bahsederek, gerekli düzenlemelerin yapılmaması halinde, yasanın zaman içinde uygulanmasıyla çok daha fazla karışıklık ile karşı karşıya kalacaklarını ifade ettiler.

Diğer bir olayda ise, polis peçeli bir kadına peçesini çıkarması emri vermiş, kadın ise, karşılaştığı psikolojik ve fiziksel zarar gerekçesiyle polise dava açacağını söyleyerek tehdit etmişti.