Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avusturyalı emekli albay, Rusya’ya casusluktan gözaltına alındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Avusturya ordusunda görevli eski bir albayın Rusya için ajanlık yaptığı şüphesiyle gözaltına alındığını belirterek, Viyana’nın konuyla ilgili Moskova’dan bilgi talep ettiğini söyledi.

Söz konusu albayın casusluk faaliyetlerine 1990’lı yıllardan başlayarak 2018 yılına kadar devam ettiğine inandıklarını belirten Kurz, emekli albayın kimliğini paylaşmadı.

Kurz: Kabul edilemez

Kurz, “Bu şimdilik bir şüphe. Böyle bir durumun ispat edilmesi halinde bu Hollanda’da ya da Avusturya’da olmuş hiç fark etmez. Rusya ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki ilişkileri iyileştirmez. Casusluk kabul edilemez. Rusya’nın yaptığı casusluk da kabul edilemez ve kınanması gereken bir durumdur” dedi.

Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl’ın Rusya Maslahatgüzarı’nı Dışişleri Bakanlığı’na çağırdığını kaydeden Kurz, Kneissl’ın 2-3 Aralık’ ta yapılması planlanan Rusya ziyaretini iptal ettiğini duyurdu.

Avusturya’da yayınlanan Kronen Zeitung gazetesine göre, albay casusluk faaliyetlerinden 300 bin euro kazandı.

Rusya’dan tepkiler geldi

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Avusturya’nın Rusya Büyükelçisi Johannes Aigner’ın bugün bakanlığa çağırılacağını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, Avusturya ordusundan emekli askerin 1990’lı yıllardan başlayarak 2018’e kadar Rusya için casusluk faaliyetinde bulunduğu iddialarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Bu iddiaları nahoş bir sürpriz olarak karşıladım. Uluslararası iletişimin gelenekleri doğrultusunda bu tür gelişmelerde karşı taraftan bir açıklama beklenir. Ancak son dönemde Batılı ortaklarımız maalesef geleneksel diplomasi yerine, kamuoyu önünde bizi suçlayarak mikrofon diplomasisine başvuruyor” dedi.

Lavrov ayrıca, “İddialara yönelik Avusturya tarafının sorularını duymak ve hangi adımların atılması gerektiğini istişare etmek için büyükelçilerini davet edeceğiz” dedi.