Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Avusturya’nın göçmen politikaları eleştirilere neden oluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avusturya koalisyon hükümeti, sığınmacıların 2012 yılından bu yana faydalandığı mesleki rehabilitasyon eğitimlerini kaldırma kararından dolayı insan hakları örgütlerinin eleştirilerine maruz kaldı.

Aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi’nin (FPÖ) lideri Heinz-Christian Strache, geçtiğimiz haftalarda sığınmacılara yönelik mesleki rehabilitasyon programına yönelik sert eleştirilerde bulunarak ikamet hakkı olmayan kişilerin söz konusu eğitime başlamalarına izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre sığınmacılara hizmet eden birçok insan hakları örgütü, hükümetin kararını şiddetli bir biçimde eleştirdi. Bilimin ve mesleki yeterliliğin kazanılmasının ‘geleceğe yatırım’ olduğuna dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Avusturya ofisi, “Eğitim ve mesleki eğitime erişim, geleceğe yatırımdır” açıklamasında bulunarak söz konusu kararın birçok genç için hayal kırıklığı anlamına geleceğini belirtti.

Sosyal yardım örgütü Caritas da eleştirisini “Ülkede ikamet etmeseniz de bir şeyler öğrenmek önemlidir” ifadesi ile dile getirdi.

Muhafazakâr Başbakan Sebastian Kurz liderliğindeki koalisyon hükümeti, 2017’nin sonlarında göreve geldiğinden beri göçmenlerin ülkeye entegre olmalarına yardımcı olacak uygulamalar için ayrılan bütçeyi azaltarak sığınmacılara baskı uyguluyor.