Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ay’da buz kütlelerine dair yeni keşif | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD’li araştırmacılar, Ay’ın yüzeyinde donmuş su kütlesi olduğuna dair ilk kez kanıt bulduklarını ifade ettiler.

Araştırmacılar, bu buz kütlesinin, güneş ışığının vurmadığı Ay’ın karanlıkta kalan yüzeyinde gizlendiğini açıkladılar. Hawaii Üniversitesi’nde Chae Ho Lee liderliğinde çalışmalar yapan ekip, ‘Proceedings’ dergisinde yayınlanan araştırma ile ilgili olarak, önceki çalışmalarda buz kütlelerinin varlığının anlaşıldığı, ancak ilk kez su moleküllerinin ölçümünde başarı sağlandığını belirttiler.

Araştırmaya göre, Ay’ın yüzeyindeki buz kütlesi, Ay’daki kraterler ile güçlü bir şekilde birbiriyle iç içe geçmiş durumda. Araştırma sırasında veri sonuçlarını analiz eden araştırmacılar, Hindistan’ın Chandrayaan-1 adlı keşif uydusunu kullanarak gözlemlerini gerçekleştirdiler. Bu uydu, kızılötesi ışınlarla ölçüm yapabilen ışığın farklı dalga boylarını ölçebilen sensörlere sahip. Su moleküllerinin bu ışınları soğutma şekilleri, araştırmacıların bir tür parmak izi gibi buzulların kesin yapısı hakkında bilgi edinmelerini sağlıyor. Bununla birlikte araştırmacılar önceki çalışmalarda hidrojen (H), hidroksil (OH) ve suyun (H2O) bir birinden ayırt edilemediğini belittiler.

Yeni çalışmaya göre, buz kütlesi Ay’ın sonsuz karanlık kraterlerinin sadece yüzde 5,3’ünde bulundu. Araştırmacılar, bu kütlenin, Ay’ın krater kaplı yüzeyiyle karıştırıldığını, ancak yüzeyin yüzde 30’undan fazlasını kaplamadığını kaydettiler.

Bu düşük miktardaki su, muhtemelen önceki çalışmalarda yüzeylerinde daha saf su olduğu ortaya çıkarılan Merkür ya da cüce gezegen Ceres’teki sulara benziyor.

Bununla birlikte araştırmacılar, Ay’daki buz kütlesinin, diğer gezegenlerin yüzeyindeki soğuk su havuzlarında toplanan buzullardan farklı şekilde birikmiş olduğunu ortaya çıkardılar.

Öte yandan Güneş sisteminde yer alan gök cisimlerinin yüzeyindeki su gibi buharlaşan maddelerin davranışlarının anlaşılması için daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.