Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Aydınlar, Suriye’de acil ateşkes ilan edilmesi ve ambargonun kaldırılması çağrısı yaptı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriyeli, Arap ve uluslar arası alandaki diğer aydınlar Birleşmiş Milletler’i (BM) Suriye’de acil ateşkes ilan etmeye, her türlü kuşatmayı derhal kaldırmaya, tüm yardım kuruluşlarına acilen erişimin sağlamaya ve Suriyelilerin hayatlarını korumaya çağırdı.

Uluslar arası arenaya yönelik çağrı açık bir mektup aracılığıyla yapıldı. Çağrıyı yapan aydınlar arasında Eski Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun, Suriyeli yazar Yasin al Hac Salah, Lübnanlı araştırmacı Joseph Bahout, Suriyeli sanatçı Fares al-Helou ve Amerikalı yazar Steve Heidemann da vardı.

Mektupta şu ifadeler yer aldı:

“BM, Suriye kriziyle ilgili söylenecek bir şey kalmadığını açıkladı. Ancak bizim hükümetler, parlamentolar, seçmenler, düşünürler ve uluslararası yasal düzenin on yıllarca sırtını dayadığı güçlere yönelik sözlerimiz henüz tamamen bitmedi. Bu yavaş hareket karşısında Suriye halkının hayatını yıkan korkunç katliamı durdurmak için açık bir isteksizlik ve orada yaşananlara tanıklık eden uluslararası kamuoyundan oluşan bir blok var. Suriye halkı adaleti savunduğunda yoğun saldırılara maruz kaldı. Hapsedildiler, işkence gördüler hatta infaz edildiler. Gelişmiş balistik silahlar ve patlayıcılar ile bombardımana tutuldular. Ardından ülkelerinden ayrıldılar ve evlerinden koparıldılar. Ayrıca kimyasal silahlar ve zehirli gazlarla da saldırıya uğradılar. Buna tepki olarak, harekete geçebilecek olanlar pişmanlıkları yüzünden geri çekildiler. Bu iç savaşın kendi kendine sona ereceğini umdular.”

Aydınların mektubunun devamında ülkede insanlığa karşı işlenen suçun bir an önce durdurulması çağrısı yapıldı:

“Zor kullanarak da olsa Suriye halkının acısının durdurulması gerekiyor. İnsanlığa yönelik yapılan bu korkunç suçların failleri hemen durdurulmalıdır. Suriye halkına karşı yapılan acımasız saldırganlığa karşı harekete geçmeyi haklı gösteren yüzlerce jeopolitik sebep var. Fakat her zaman söylediğiniz gibi, bunların hiçbiri hayatın kutsallığı ve her insanın doğduğunda aldığı özgür irade kadar önemli değildir. Soykırımı durdurmak için hemen harekete geçilmesi, Suriye’de acil ateşkes yapılması, her türlü ablukanın derhal kaldırılması ve tüm yardım kuruluşlarının Suriye’ye acil erişimi sağlanmalı. Suriye halkının hayatının derhal korunması için çağrıda bulunuyoruz.”