Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Azzam El Ahmed ayrılığı bitirmek için Mısır’a gidecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistinli kaynaklardan yapılan açıklamalara göre, Fetih Hareketinin, önümüzdeki süreçle ilgili karar almadan önce, Mısır’ın Hamasla yaptığı görüşmelerin sonuçlarını müzakere etmek için Mısırlı yetkililerle bir araya geleceğini kaydetti.

Şarku’l Avsat’ın resmi kaynaklardan edindiği bilgiler göre, Mahmud Abbas’ın bölünmeyi sona erdirmek için, hareketin uzlaşma dosyasını Azzam El Ahmed başkanlığındaki bir heyetle Mısır’a göndereceğini belirtti.

Abbas’ın bu çerçevede Mısırın çabalarını memnuniyetle karşıladığını söyleyen kaynak, “Başkan bu hususta ayrılmanın son bulmasını ve bir yol haritası belirlemek istiyor. Şimdilik, beklentiler hareketin cevap vermesi yönünde’’ dedi. Ahmed önümüzdeki süreçte Mısırlı yetkililerle bu konuya dair atılacak adımları görüşecek.

Filistinli kaynak Ahmet’in Mısır’a hareket etme kararının, Hamas ve Mısır heyetleri arasında daha önce gerçekleşen görüşmelerin sonucunda alındığını vurguladı.

Mısırlı yetkililer Hamas ile görüşmeden önce Filistinli taraflara, görüşmenin ayrılığı sona erdirme ve uzlaşmaya varma üzerinde odaklanılacağını belirtti.

Mısır’ın uzak durduğu bu dosyayla ilgili yeni girişimi, Kahire’nin uzun yıllardan bu yana konuya dair attığı ilk adım olarak görülüyor. Kaynak Mısır’ın bu girişimini, güçlü ve aceleci diye niteledi.

“Mısır’ın çabaları takdir edici”

Ahmet, Mısır gözetiminde 2011 yılında Filistinli tüm çevrelerce imzalanan ve Filistin ulusal birliğini güçlendiren anlaşmayı tekrardan yürürlüğe koymak ve ayrılığa son vermek adına kardeş ülke Mısır’ın gösterdiği çabaları takdir etti. Ahmet’in bu açıklaması Hamas’ın idari komisyonları fesh etmeye hazır olduğunu ilan etmesinden sonra geldi.

Hamas Siyasi Ofis Başkanı İsmail Heniyye yaptığı açıklamada, Hamas yetkililerinin, Mısır istihbarat başkanıyla yaptıklar görüşmede, Hamas’ın Mısır güvenliğine önem verdiğini, Gazze şeridinin kullanılarak herhangi bir surette zarar verilmemesine dikkat ettiklerini belirtti.

Açıklamanın devamında Hamas’ın fetih hareketi ile bir an önce masaya oturarak anlaşma imzalamaya ve mekanizmaları belirlemeye hazır olduklarını vurguladı.

Hamas, idari komiteleri feshetmeye ve Ulusal Mutabakat Hükümetine görevlerini yerine getirmesi ve seçimler yapması için ortam hazırlamaya hazır olduğunu duyurdu.

Hamas, atılan bu adımı da, Filistin’deki Kudüs ve Gazze şehir halkına yönelik sorumlulukları üstlenmesi ve Ulusal Birlik Hükümeti’nin kurulması için Filistinli çevrelerin de katılımıyla Kahire’de düzenlenecek geniş kapsamlı bir kongre izlemesi gerekir dedi.

Fakat Ahmet, Hamas’ın bu yeni tutumuyla ilgili endişelerini şöyle ifade etti, “Hamas’ın ilan ettiği bu bildiri daha fazla açıklamaya ihtiyaç duyuyor. Asıl olan şu ki idari komitelerin fesh edilmesi, Ulusal Mutabakat Hükümetine Gazze Şeridi’nde ve Batı Kudüs’te görevlerini yerine getirmek ve genel seçimleri yapmak için ortam hazırlamaya Hamas, Fetih hareketine, 2017 yılında verdiği yazılı mesajla ve iki hareket yönetiminin Gazze Şeridi’nde yaptığı görüşmelerde söz vermişti. İdari komitelerin kurulması tüm yönleriyle yeniden bir anlaşma yapılmasının önündeki asıl engeldi, Ümit ediyoruz ki Hamas İmzaladığı ve uygulayacağını söylediği anlaşmaya uyar; ki Filistin tarihine geçen bu kara sayfayı silip atalım.”

Dün Abbas’ın başkanlık ettiği toplantıda, Fetih Merkez Hareket Komitesi, Mısır’ın, imzalanan anlaşmadaki rolünün kolaylaştırılması kapsamında, gelecekte Hamas ile yapılacak bir anlaşmada Kahire yönetiminin garantör olmasını kararlaştırdı.

Şarku’l Avsat dün yayınladığı haberde Hamas’ın Mısır istihbarat yetkilileri ile yaptığı görüşmelerde, Filistin konusunun tertibini kapsayan uzlaşı ve güvenlik alanında işbirliği konuları olmak üzere iki mesele üzerinde yoğunlaşıldığını belirtmişti.

Hamas idari komiteyi şartlı feshetmeye hazır

Kaynaklar Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Mısırlı yetkililer ile bir araya gelen Hamas’lı yetkililerin içteki tartışmaların nasıl aşılacağı üzerine görüştüklerini kaydetti. Konuyla ilgili Hamas, eğer Abbas yaptırımları kaldırır, açılacak boşluğu doldurur ve Hamas memurlarını tekrar iş başı yaparsa o zaman idari komiteleri ilga etmeyi kabul edeceğini belirtti. Hamas’a ait memurlar sorununun çözülmesi olası bir anlaşmaya imkan sağlayabilir. Bu sorunun nasıl açılacağı ise henüz bilinmiyor.

Ahmet’in Hamaslı yetkililerle de konuşup konuşmayacağı yoksa sadece Mısırlı yetkililerle görüşmekle yetineceği konusu açıklığa kavuşmadı. Mısır’daki görüşmelerin ardından Hamas heyetinin Gazze’ye döneceği tahmin ediliyor.

Mısır tarafı da, Gazze yönetimi ile ilgili çıkan bu sorunu çözmek ve iki tarafı yaklaştırmak adına Ahmet’le iletişime geçti.

Mısır istihbarat servislerine yakın Filistinli bir kaynak İsrail merkezli Haaretz haber ajansına verdiği demeçte, Mısır Hükümeti’nin Filistin yönetimine dokunmayacağını ve siyasi çevrelerce büyük yankı uyandıracak herhangi bir yaptırıma da başvuramayacağını kaydetti. Mısır Devlet Başkanı Abdulfettah Sisi, konuyla ilgili Abbas’ı tatmin etti.

Karşılıklı açıklamalar Filistinlileri memnun etti

Hamas ve Fetih hareketinden yapılan karşılıklı açıklamaları, Filistin sokaklarında ve çevrelerince temkinli bir iyimserliğe yol açtı.

İslami Cihad Hareket liderinden Ahmet Müdellel, Hamas hareketinin açıklamalarını memnuniyetle karşılayarak şunları söyledi, “Bu açıklama çok sevindirici ümit ediyorum ki bu adımların devamı gelir. “ Müdellel aynı şekilde kendi hareketinin de adımı memnuniyetle karşıladıklarını ve Filistin halkı ile ilgili sıkıntıları hafifletmek adına destek verebileceğini belirtti.

Halk cephesi Siyasi Ofisi üyelerinden Cemil Mazhar, Mısır’ın verdiği gayretleri takdir ettiklerini ve uzlaşıya varılarak engellerin ve ambargoların kaldırılmasına dair atılacak adımları desteklediklerini kaydetti.

Demokratik cephe, bu zeminde iki tarafın da gözle görülür ve ciddi adımlar atması gerektiğini vurguladı.

Filistin Halk Partisi Genel Sekreteri Bessam Salihi, ayrılığı bitirme adına atılacak her adımı memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Salihi, yapılacakların söylentide kalmayıp bir an önce tatbik edilmesi gerektiğini söyledi