Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Baba yadigarı değirmenin taşını kızı döndürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Amasya’nın Suluova ilçesinde babasından kalan taş değirmeni çalıştıran Kezban Çetin, işlerini büyütüp bakliyat fabrikası kurmak istiyor.

Amasya’nın Suluova ilçesinde yaşayan 56 yaşındaki Kezban Çetin, baba mesleği olan değirmenciliği devam ettiriyor.

Babası vefat ettikten sonra duran değirmen taşlarını yeniden döndürmek için harekete geçen Çetin, kolundaki bilezikleri bozdurarak işe koyuldu.

Eskiden atlarla döndürdükleri taşları, elektrikle çalıştırmak için yeni donanımlar alan Çetin, değirmende ürettiklerini satmak için de dükkan açtı.

Babasından kalan değirmeni yeniden çalıştıran, eşi, oğlu, kızı ve gelini için de yeni bir ekmek teknesi oluşturan Çetin’in hedefi ise gelecekte bakliyat fabrikası kurmak.

Kezban Çetin, AA muhabirine, erkek mesleği olarak görülen değirmenciliğin bir kadın için zor olduğunu, buna rağmen işini severek yaptığını söyledi.

“Tekrar bu taşların dönmesi en büyük mutluluğum”

Küçük yaşlarda babasıyla geldiği değirmende, babasına yardım ettiğini anlatan Çetin, “Babamı kaybettikten sonra bu değirmen taşları yeniden dönsün istedim. Biraz birikmiş paramız vardı, bileziklerim vardı. Ev alacaktık, ben bu işi yapmayı istedim, eşim ilk başta karşı çıktı ancak daha sonra kabul etti ve bu işe başladım. Tekrar bu taşların dönmesi en büyük mutluluğum.” dedi.

Değirmenin yeniden çalışmasıyla, değirmende çiftçilerden aldığı buğdayları öğüterek, yarma, köftelik ve pilavlık bulgur haline getirdiğini, bu ürünleri açtığı dükkanda satmaya başladığını, aynı zamanda, erişte, çorbalık hamur, tarhana, salça ve marmelat gibi ürünler de ürettiğini belirten Çetin, şöyle devam etti:

“Babamın zamanında değirmen taşlarını atlarla döndürüyorduk. Şimdi bunu elektrikle yapıyoruz. Oğlum, kızım, gelinim, kardeşim yanımda çalışıyor. Eşim emekli olduktan sonra o da burada çalışmaya başladı. Çok şükür işlerimizden memnunuz. Hedefim ileride devletten destek alıp bir bakliyat fabrikası açmak, işlerimi büyütmek.” AA