Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BAE, Eritre ve Etiyopya arasında üçlü zirve | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’deki emirlik sarayında Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, Eritre Devlet Başkanı Isaias Afewerki ve Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ın katılımıyla üçlü bir zirve gerçekleştirdi.

Zirvenin ardından yapılan ortak açıklamada, Etiyopya ve Eritre’nin yanı sıra bölge halklarına da olumlu yansımaları olacak barış ve istikrarın gelişmesini güçlendirecek olan yapıcı anlaşmaya destek çağrısı yapıldı.

Söz konusu açıklamada ayrıca, Etiyopya ile Eritre arasında atılan bu adımın istikrar, kalkınma ve refah dolu bir geleceğe zemin hazırladığı ve barış umudunu güçlendirdiği kaydedildi.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed ve Eritre Devlet Başkanı Isaias Afewerki, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Veliaht Prens Muhammed bin Selman ve Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed’e iki komşu ülke arasındaki anlaşmazlığı sona erdirme çabalarına yaptıkları katkılardan ötürü teşekkürlerini sundu.

Abu Dabi Veliaht Prensi ise, yıllar süren çatışmanın ardından, iki ülke liderlerinin ilişkilerin normale döndürme iradesi ve kararlılığının büyük öneme sahip olduğunu söyledi. Zayed ayrıca, bu barış anlaşmasının Afrika’nın yanında dünyadaki birçok çatışmanın çözümüne ilham verilebilecek ve uygulanabilecek bir model olduğuna dikkati çekti.