Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BAE, İran’ın Husilere silah desteğini ortaya çıkaran görüntüler yayınladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

BAE Dışişleri Bakanlığı ve BAE Silahlı Kuvvetleri, Yemen’deki Arap Koalisyonu’nun operasyonları sırasında silah ve askeri teçhizat ele geçirildiğini açıkladığı silahlar İran’ın Husileri desteklediğini ortaya koyuyor. Yemen Silahlı Kuvvetleri, insansız hava uçakları, balistik füzeler ve bu füzeler için gerekli yakıt depoları, yeni tip mayınları basına sundu.

Teşhir edilen bu silahlar, Silahlı Kuvvetler tarafından ele geçirilen silahların küçük bir kısmıydı. Silahlar BM ve ilgili örgütlerle tam bir uyum içinde BAE’ye gönderildi. Yapılan açıklamada Yemen’deki savaş başladığından beri 30 bin mayının Silahlı Kuvvetler tarafından etkisiz hale getirildiği ifade edilirken İran’ın silahların geliştirilmesi ve kullanılmasıyla ilgili uzman desteği sağladığını da belirtti.

Emtia ve Malzeme Kontrol Komitesi İcra Direktörü Talal Al-Taneci, BM, 2216 ve 2231 sayılı kararların uygulanmasına ilişkin takibatla ilgili olarak İran ve Husi milislerinin uluslararası kararları ihlal ettiğini kanıtlayan yeni delilleri izlemek için bir rapor hazırlamayı kısa bir süre önce tamamladıklarını söyledi.

Taneci “Bu silahların İran yandaşlarının daha önce Suriye ve Irakta kullanılan silahlarla aynı olduğu ve üzerlerinde Farsça yazılı olduğuna” dikkat çekti.

Taneci, BAE’yi İran’ın bu işe karıştığını ve BM’nin ilgili kararlarını ihlal ettiğini tespit etmesinden dolayı BM tarafından övüldüğünü söyledi. Taneci şöyle devam etti: “BAE’nin icraatları, Yemen’deki suçsuz insanların ve sivillerin güvenliğini sağlamak açısından önemlidir. Özellikle Husilerin asker- sivil ayrımı gözetmeksizin attığı füzeler ve giderek artan savaş yeteneklerinin olduğu bir vasatta. Husiler mayınları yerleşim yerlerine yakın yerlere rastgele döşemekte ve bu mayınlar ancak uzmanlar tarafından tespit edilebilmektedir.”

Öte yandan, BAE Silahlı Kuvvetlerinden bir uzman, Suud liderliğindeki Arap Koalisyon güçlerinin Yemenlilerin hayatını kurtarmak için kara ve deniz mayınlarını etkisiz hale getirdiklerini ve Yemen direniş güçlerinin bu mayınlarla başa çıkmak için iki kat daha fazla çaba sarf ettiğini açıkladı.

Uzman, BAE haber ajansı WAM’ın haberine göre Arap koalisyon güçlerinin Husi milislerinin suç eylemlerini bitirmeye ve Yemen’deki uluslararası sularda ticaret ve insani yardım hattındaki tehditlerini sonlandırmaya çalıştığını açıkladı.

BAE Silahlı Kuvvetleri ele geçirilen silahlardan bazılarını sundu. Bu silahlar; intihar eylemlerinde ve fotoğraf çekimlerinde kullanılan “Ebabil” uçakları, tanksavarlar, mayın ve patlayıcılar, Husiler tarafından kullanılan intihar botu ve B ve C tipi Scud füzeleri yakıt tankerlerinin fotoğrafları yer alıyor.