Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BAE: Katar, Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmak istiyorsa, terörizmi desteklemeyi bırakmalı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

BAE Dışişleri Bakanı Enver Karkaş, yaptığı açıklamada, Katar’ın 2022 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapabilmesi için, ‘aşırıcılık ve terörizmi’ tamamen reddetmesi gerektiğini söyledi.

BAE, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Mısır, haziran ayında, terörist gruplara ve aşırılık yanlılarına verdiği destekten dolayı, Katar ile diplomatik, ticari ve seyahat bağlantılarını kesmişti.

BAE Dışişleri Bakanı Karkaş, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Katar, ancak aşırılık yanlısı ve terörizmi destekleyen politikalardan vazgeçmesi durumunda 2022 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmalı. Doha’nın ev sahipliği yeniden gözden geçirilmeli” ifadelerini kullandı. Karkaş, “Radikal kişileri, örgütleri ve teröristleri destekleyenlerin, 2022 FIFA Dünya Kupası’nı kirletmemesi gerekir. Bu durumda Katar politikasını yeniden gözden geçirmek zorundadır” dedi.

Karkaş’ın bu açıklamaları, üst düzey emniyet yetkilisi Dhahi Khalfan’ın, “Eğer Dünya Kupası Katar dışına giderse, Katar’daki kriz de sona erer” ifadelerinden sonra geldi.

Katar’ı boykot eden ülkeler, geçtiğimiz ay Doha’da düzenlenen, Körfez Kupası kurasına katılmadılar. Katar daha önce yaptığı açıklamada, anlaşmazlığın turnuvaya ev sahipliği yapma hazırlıklarını etkilemediğini belirtmişti.

Öte yandan, FIFA tarafından yapılan açıklamada, Körfez ülkeleri arasındaki anlaşmazlığın ortaya çıkmasından bu yana Katar ile düzenli olarak temas kurulduğu belirtildi.