Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BAE, Katar hükümet sitelerini hacklemeye çalıştığı iddialarını yalanladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşik Arap Emirlikleri yetkilileri, kısa bir süre önce Doha ile yaşanan diplomatik krizin, Katar resmi internet sitelerine yaptıkları siber saldırı sebebiyle patlak verdiği iddialarını yalanladılar.

BAE Dışişleri Bakanı Enver Karkaş, Londra’da bulunan Chatham House araştırmalar merkezinde, ülkesinin Katar internet sitelerine yapılan siber saldırılardan sorumlu olmadığını ve bunun Washington Post hikayesi olduğunu, gerçek olmadığını söyledi.

Aynı şekilde, BAE’nin ABD büyükelçisi Yusuf El-Uteybe, “Washinton Post raporu sahte ve BAE’nin söz konusu internet sayfalarına yapılan korsan girişimlerde hiçbir rolü bulunmuyor” dedi.

El-Uteybe, açıklanan rapora ‘yalan’ diyerek Washington Post gazetesinin iddialarını reddetti. Ve şöyle dedi, “Asıl gerçek, Katar’ın Taliban’dan Hamas ve Kaddafi’ye kadar radikal gruplara verdiği destek ve şiddete, örgüt militanlığına teşvik etmeye ve komşularının istikrarını yıkmaya dair kışkırtmalarda bulunmasıdır.” Daha önce CNN istihbarat kaynakları, Katar hükümeti ve haber ajanslarına ait sitelere düzenlenen siber saldırının arkasında Rusya’nın olduğu bilgisini vermişti. Katarlı yetkili, geçen ay Katar’ın resmi sitelerine iPhone aracılığı ile bir siber saldırı düzenlendiğini ve sosyal medyada büyük alay konusu olduğunu söyledi.

5 Haziran’da, Katar ve aralarında Suudi Arabistan, Mısır, BAE ve Bahreyn’in bulunduğu dört ülke arasında kriz patlak verdiğinden beri Doha, Katar resmi haber ajansı ‘QNA’ hacklenmesi çerçevesindeki iddialarına devam etti. Katar emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani’nin İran ile ilişkileri ve terör örgütlerine destek verdiği açıklamalarının yayınlanmasının ardından, Katar Dışişleri Bakanlığı, Katar resmi haber ajansı sitesinde, yapılan korsan operasyonun sorumlularına takip ve tahkikat yapılacağına dair bir açıklama yayınlandı.

Sputnik’e göre, Katar internet korsanlığı suçunu takip ve tahkikatı için gerekli tüm araçları edindiği, tedbirleri aldığı ve kanuni düzenlemeleri yaptığı belirtildi.
Doha hala Katar resmi haber ajansı QNA’ya siber saldırı yapıldığı çerçevesindeki iddialarını sürdürüyor. Katar hükümetinin medya kolu El-Jazeera kanalı, bilinmeyen bir kaynaktan El-Jazeera internet sitesi ve resmi haber ajansına siber saldırı yapıldığını söylüyor.

Katar emirinin açıklamaları ajansın birden fazla platformdaki hesabından yayınlanması, siber saldırı şüphesini yalanlıyor. Burada, El-Jazeera’nın Katar resmi haber ajansına siber saldırı yapıldığı iddialarını asılsız çıkaran pek çok delil var. Bu delillerden birkaçı şöyle; El-Jazeera’nın Katar haber ajansına siber saldırı iddialarından saatlerce önce, Katar televizyonu Emirin açıklamalarını alt yazı bandından geçti. Yine bu açıklamalar haber ajansının Arapça Instagram hesabından yayınlandı. Instagram, Facebook’a bağlı olduğu için kolayca hacklenmesi imkansız. Öte yandan, açıklamalar sabaha karşı hesap tamamen kaldırılmadan önce, haber ajansının İngilizce instagram hesabından da yayınlandı. Ve yine bu açıklamalar ajansın Google Plus hesabıyla da paylaşıldı. Google Plus, Google şirketinin her zaman hacklenmesinin zor olmasıyla övündüğü bir sosyal medya platformudur.