Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BAE: Katarlıları sınır dışı etmedik | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Katar ile ilişkileri koparma kararının verildiği 5 Haziran 2017 tarihinden bu yana Katarlıları sınır dışı etmek için herhangi bir idari veya hukuki önlem almadığını açıkladı.

Söz konusu kararı Suudi Arabistan ve Bahreyn ile birlikte alan BAE, Katar vatandaşlarına ülkeden çıkmaları için verilen 14 günlük mühletin sona ermesinden sonra herhangi bir sınır dışı kararının çıkarılmadığını vurguladı.

BAE Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı, ulusal güvenlik nedeniyle Katar’a karşı bir dizi önlemin alındığı 5 Haziran 2017’den bu yana ülke dışındaki Katar vatandaşlarının ülkeye giriş için yazılı izin alması gerektiğini ve izin süresinin BAE yönetimi tarafından tayin edildiğini belirtti.

Bakanlık, hali hazırda BAE’de ikamet eden Katarlıların ülkede kalmak için izin almasının gerekmediğini, BAE dışına seyahat edeceklerin ise özel bir telefon hattı üzerinden izin talep etmesinin tavsiye edildiğini kaydetti.

Bakanlık, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

‘’BAE, Katar vatandaşlarının ikamet ve ülkeye girişe ilişkin koşulları çarpıtmaya devam etmesinden üzüntü duyuyor. BAE, Katar halkına saygı duymakla birlikte, bölgesel güvenlik ve BAE halkının selameti için Katar devletine karşı önlemlerine devam ediyor.’’

Katar’a uluslararası yükümlülüklerini yerine getirme çağrısı yapan BAE, ülkeden terör örgütlerini destekleme politikasına son vermesini ve komşu ülkelerin içişlerine müdahale etmeyi bırakmasını istedi.