Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BAE ve Mısır’dan Arap ülkelerinin iç işlerine müdahale edilmesine karşı mücadele çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayed El Nehyan, Abu Dabi’de Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile bir araya geldi. BAE Bakanlar Meclisi Başkanı Muhammed Bin Raşid El Maktum ve Genelkurmay Başkanı’nın da hazır bulunduğu görüşmede, kriz içindeki Arap ülkelerinin birlik ve egemenliğinin korunması, devlet müesseselerinin ülkedeki güvenlik ve istikrarı sağlama görevini yerine getirmesi için güçlendirilmesi ve Arap ülkeleri arasındaki işbirliğinin artırılması gündeme geldi.

Arap ülkelerinin iç işlerine yönelik müdahalelerin sonlandırılması çağrısının yapıldığı toplantıda iki taraf da teröre ve radikalizme karşı Arap ülkelerinin sarf ettiği çabaların uluslararası çalışmalarla paralel sürdürülmesi gerektiğini belirtti. Terör örgütlerine güvenli sığınaklar sağlayarak finans ve silah desteği veren taraflara karşı atılacak adımlar istişare edildi.

Siyasi, ekonomik ve kalkınma alanlarındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesinin istişare edildiği görüşmede taraflar bölgedeki son gelişmeler, bölgeye yönelik dış müdahaleler, radikalizm, terör ve şiddet ile terörün finans kaynaklarına karşı mücadele konularında görüş alışverişinde bulundu. Ayrıca terörün ideolojik propaganda platformları da gündeme geldi.

BAE Bakanlar Kurulu Başkanı Muhammed Bin Raşid El Maktum ve Veliaht Prens Muhammed Bin Zayed El Nehyan yaptıkları görüşmede BAE’nin Mısır ile var olan kardeşlik ve tarihsel ilişkilerini güçlendirmeye verdiği önemi ve iki ülke arasındaki güçlü ilişkilerin sürdürülmesi gerekliliğini vurguladı.

Görüşmede ayrıca BAE ve Mısır ile bölgedeki kardeş Arap ülkeleri arasındaki çalışmaların koordineli olarak yürütülmesinin bölgenin istikrar ve güvenliğini tehdit eden girişimlere karşı verilen mücadelede önemli bir yeri olduğuna dikkat çekildi.

Şeyh Muhammed Bin Raşid El Maktum ve Şeyh Muhammed Bin Zayed El Nehyan, görüşme kapsamında yaptıkları konuşmalarda BAE’nin Mısır devletini destekleyerek Mısır’ın güvenliğini kendi güvenliği olarak kabul ettiğini vurguladı, Mısır’a teröre karşı mücadelesinde desteğin sürdürüleceğinin altını çizildi. İki Prens de Mısır’ın teröre karşı mücadele edebileceğinden ve kalkınma ile halkın refahını artırma yolundaki yürüyüşünü sürdüreceğinden emin olduklarını dile getirdiler.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi de yaptığı açıklamada BAE’ye resmi ziyaret gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyduğunu söyleyerek Şeyh Halife Bin Zayed El Nehyan liderliğindeki BAE devletinin Arap ülkeleri arasındaki işbirliğinin artırılması ve Arap dünyasının içinden geçtiği kriz döneminde karşılaştığı engelleri aşmasında büyük rol oynadığını vurguladı. Mısır ve BAE arasında Arap ülkelerinin stratejik işbirliğine örnek teşkil edilecek ilişkil bulunduğunu sözlerine ekledi.

Mısır’ın BAE ile ilişkilerini bütün alanlarda artırma ve bölgesel konularda iki ülke arasındaki koordineli çalışmaları sürdürme konusuna büyük önem verdiğinin altını çizen Sisi, Körfez ülkelerinin güvenliğinin Mısır’ın güvenliğinin ayrılmaz bir parçası olduğunu belirtti. Körfez ülkelerinin güvenliğine büyük önem verdiğini kaydetti.

Sisi’nin BAE liderleriyle gerçekleştirdiği görüşmelere dair bilgi veren Mısır Cumhurbaşkanlığı Resmi Sözcüsü Büyükelçi Bessam Razi, taraflar arasında gerçekleşen görüşmelerin ikili ilişkilerin güçlendirilmesi ve çeşitli alanlara yayılması üzerine yoğunlaştığını aktardı.