Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BAE, Şi Cinping’i ağırlamaya hazırlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, iki ülke arasındaki ticaret, kültürel ve bilimsel işbirliğini güçlendirmek amacıyla bugün Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ziyaretine başlayacak.

Ziyaret, dün başlayan ve bu ayın 24’ünde sona erecek olan BAE-Çin Haftası dönemine denk gelirken BAE, Cinping’in ziyaretinden memnuniyet duyduğunu açıkladı.

“Çin, uluslararası bir ekonomi devidir”

Başbakan Yardımcısı Şeyh Mansur bin Zayed Al Nahyan, BAE Haber Ajansı’na (WAM) yaptığı açıklamada, “BAE’nin Çin ile dostane ilişkilerini ortak çıkarlar doğrultusunda geliştirmek, güçlendirmek ve her alanda kalkınma ve gelişme çabalarını desteklemeyi istiyoruz. Çin ve BAE, bölgenin istikrarı ve ekonomik geleceği için önemli bir rol oynuyor. Çin, küresel bir politik ağırlığa sahip uluslararası bir ekonomi devidir” dedi.

Çin Devlet Başkan, BAE liderleri ile görüşecek

Nahyan ayrıca, “Çin Devlet Başkanı üç gün sürecek olan ziyaretinde, Dubai Emiri ve BAE Başbakan’ı Muhammed bin Raşid Al Mektum ve Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed ile görüşecek. İki ülke arasında artan stratejik ortaklıkların ışığında ikili ilişkileri güçlendirmenin ve bu ilişkileri üst düzeye taşımanın yanı sıra, bölgesel ve uluslararası ortak kaygılar konusundaki koordinasyonu ve istişareleri içeren bir takım görüşmelerde bulunacak” açıklamasında bulundu.

Şeyh Mansur bin Zayed söz konusu ziyareti, iki dost ülke arasında gelişen ilişkilerin gücünü ve derinliğini yansıtan, ortak çıkar ve hedefleri gerçekleştirmek adına her alandaki kalkınma ve çeşitliliği geniş ufuklara taşıyan önemli bir adım olarak nitelendirdi.

“Çin ve BAE uluslararası ve bölgesel önemli ortak”

Şi Cinping de, ‘El ele daha iyi bir geleceğe doğru’ başlıklı makalesinde, iki ülkenin aynı politik hedefler ve artan işbirliği bağlantıları ile uluslararası ve bölgesel ilişkilerde önemli ortaklar olduğunu belirtti. Çin lideri ayrıca, ülkesinin ve BAE’nin, dünyaya ve iki ülkenin ortak geleceğine daha fazla katkı sağlamak için yeni bir işbirliği adımı atacaklarını vurguladı.

BAE Kültür Bakanı Nura el-Kaabi, BAE ve Çin arasındaki karşılıklı siyasi güvenin ve kültürel temasların önemini hatırlatarak, “BAE ve Çin, ortak değerlere sahip. BAE vatandaşlarının Çin kültürünü tanıması ve Çin ile işbirliği yapmayı öğrenmesi için her yıl Çin Haftası etkinliğini düzenliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Ticaret ilişkileri hızla artıyor

Çin Dış Ticaret Merkezi’ne göre, BAE ve Çin arasındaki ikili ticaret ilişkilerinin önümüzdeki iki yıl içinde 80 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

İki ülke, son yıllarda Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesindeki işbirliğini de ilerletirken, Şi Cinping’in ziyaretinin, Çin ile BAE arasındaki işbirliğini daha da canlandırması bekleniyor.