Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BAE, siber suçlarla mücadele yasasında değişikliğe gitti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Halife bin Zayid el-Nahyan, bugün çıkartılan siber ve bilgi teknolojisi suçlarıyla ilgili yeni yasa değişikliğini onayladı.

Değişikliğe gidilen siber ve bilgi teknolojisinin 26. maddesine göre, siber suçlara karışan, internet üzerinde silah temini ya da örgütlerin finanse edilmesi gibi çeşitli terör faaliyetlerinde bulunan kişiler, 10 ila 25 yıl arasında değişen hapis cezasının yanı sıra 2 ila 4 milyon dirhem para cezasına çarptırılabilecek.

26. maddenin 1. fıkrasına göre internet üzerinden nefret söylemleri içeren herhangi bir içerik yayınlayan kişiler, 5 yıla kadar hapis cezasının yanı sıra 50 bin dirhemden bir milyon dirheme kadar para cezasına çarptırılabilecek.

Mahkeme, uygun gördüğü takdirde söz konusu cezaların yerine sanığı elektronik gözetim altında tutabilir, kefaletle serbest bırakılmasına hükmedebilir ya da kararlaştırılan süreye kadar bilgi teknolojisi araçlarını kullanmasını yasaklayabilir.

28. maddede yapılan değişikliğe göre, devletin güvenliğini sarsan, istikrarını sarsan, ülke çıkarlarını zedeleyen ve kamu düzenine zarar verecek paylaşımlarda bulunan internet sitelerini kuran, yöneten ya da denetleyen kişiler, hapis cezasının yanı sıra 1 milyon dirhem para cezasına çarptırılacak.

Son olarak 42. maddeye göre ise, Ceza Kanunu’nun 121. maddesinin ikinci fıkrası uyarınca, söz konusu suçlardan herhangi birini işleyen ya da bu suçlardan cezaya çarptırılan kişi, gerekli görüldüğü takdirde sınır dışı edilecek.