Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BAE, Suudi Arabistan’ın Katarlı hacı ‘el-Merri’ davasındaki açıklamasını destekliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

BAE Ulusal İnsan Hakları Derneği (Emirates Association for Human Rights), Suudi Arabistan’daki, İnsan Hakları Derneği tarafından yayınlanan bildiriye destek verdi. Söz konusu bildiride Katar vatandaşı Hamad el- Merri’ye hac farizasını yerine getirip Katar’a dönerken maruz kaldığı darp, aşağılanma, saygısızlık ve bunun fotoğraflanıp yayınlanmasının insan haklarını açık bir şekilde ihlal ettiği belirtildi.

BAE Ulusal İnsan Hakları Derneği Başkanı Muhammed- Ka’bi, bu eylemlerin her türlüsünün insanlığa karşı suç olduğunu söyledi. Tüm uluslararası insan hakları örgütlerini, Katar İnsan Hakları Komitesini ve Suudi Arabistan’daki Ulusal İnsan Hakları Derneği’ni yapılan çağrıya cevap vermeye davet etti. Suudi Arabistan’ın, söz konusu Katarlı vatandaşı maruz kaldığı saldırı ve hak ihlallerinin ortaya çıkması için olayın takipçisi olmalıdır.

El-Ka’bi, dünyadaki insan hakları topluluklarının, organizasyonlarının ve komisyonlarının Suudi Arabistan İnsan Hakları Topluluğunun, Katar Komitesinin, yasal ve ahlaki sorumluluklarını üstlenmesi gerektiği yönündeki taleplerine, hac farizasını yerine getiren Katar vatandaşlarına ziyareti kolaylaştırmak, onları ve durumlarını kontrol etmek için insan hakları örgütleri ve medyası tarafından onlarla sürekli iletişim kurarak verdiği desteği dile getirdi.