Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BAE, Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidecek Arap astronotları seçti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) pazartesi günü yapılan açıklamada iki Arap astronotun uzay araştırmalarına katılmaları için görevlendirildiği duyuruldu. Açıklama, kendi astronotlarını yetiştirmeyi ve uzaya göndermeyi hedefleyen BAE’nin Astronot Programı kapsamında yapıldı.

Söz konusu görev için 4 bin 22 aday arasından Sultan el-Neyadi ve Hiza’ el-Mansuri seçildi. Adaylar, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile işbirliği içinde tıbbi, psikolojik ve ileri düzey testler ile kişisel görüşmelerden oluşan altı aşamadan ve Rusya Federal Uzay Ajansı’nın (Roscosmos) ileri düzey tıbbi testlerinden geçti.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre seçilen astronotlardan ilki nisan ayında, Rus uzay misyonu kapsamında, Soyuz MS-12 uzay aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidecek. Bu, BAE’nin uzaydaki ilk astronotu olacak. İkinci astronot, 10 günlük görev süresince ilkinin yedeği olarak hazır bulunacak.

34 yaşındaki el-Mansuri, havacılık bilim dalında lisans eğitimini tamamladı ve Halife bin Zayed Hava Koleji’nde “askeri havacılık” alanında ihtisas yaptı. Halen bilgi teknolojisi alanında doktorasını sürdüren olan 37 yaşındaki Neyadi ise elektronik mühendisi olarak çalışıyor ve bilgi güvenliği konusunda araştırmalar yürütüyor.

BAE Astronot Programı, adayların çeşitli aşamalardan geçtiği kapsamlı ve yoğun eğitim aşamalarını içeriyor. Program, eğitim döneminin sonunda ilk defa kendi imkânlarıyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na bir BAE astronotunu gönderecek.

İnsan yaşamına elverişli olarak inşa edilen ve dünyanın alt yörüngesinde dolanan Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) fizik ve biyoloji alanlarında bilimsel araştırmalar yürüten ve haftada 35 saat çalışan 6 kişilik bir ekibi taşıyor.