Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BAE ve Çin ilişkileri gelişiyor: 13 anlaşma imzaladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in BAE’ye yaptığı ziyaretin akabinde, iki ülke arasında stratejik ortaklık ve ikili işbirliğini ilerletmeyi amaçlayan 13 anlaşma imzalandı.

BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed el-Nahyan ve Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi tarafından dün imzalanan anlaşmalar, biri BAE ile Çin arasında büyükelçilik binalarının inşası ve diğeri de kültür merkezlerinin kurulması konusunda iki mutabakat zaptını içeriyor.

Bunların yanı sıra, Enerji ve Sanayi Bakanlığı ile Ulusal Enerji Komisyonu arasında işbirliğiyle ilgili bir mutabakat zaptı. Biri elektronik ticaret alanında işbirliğine yönelik ve diğeri Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nda işbirliğini geliştirmeye yönelik olmak üzere Ekonomi Bakanlığı ve Çin Ticaret Bakanlığı arasında iki mutabakat anlaşması. Çevre ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Çin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı arasında biri tarım alanında ve diğeri tarım ürünleri ile hayvancılık ve balıkçılık için toptan satış pazarı inşasında işbirliği yapmaya yönelik iki mutabakat zaptını da kapsıyor.

Çok sayıda anlaşma imzalandı

Ayrıca, BAE ve Çin arasında biri İpek Yolu Ekonomi Kuşağı ve 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu Girişimi çerçevesinde işbirliği ve diğeri Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi ve Çin Ulusal Petrol Şirketi arasında stratejik bir işbirliği anlaşması olmak üzere iki anlaşma daha yer alıyor.

BAE ile Çin arasında gümrük işlerinde karşılıklı idari yardım ve işbirliğine yönelik bir anlaşma, Abu Dabi Uluslararası Piyasası ve Çin-BAE Pilot Bölgesi arasında Kuşak ve Yol girişimleri çerçevesinde bir platform oluşturmaya yönelik bir anlaşma da mevcut.

Dün, BAE Başbakanı ve Dubai Emiri Muhammed bin Raşid el-Mektum ve Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el-Nahyan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile iki ülke arasındaki stratejik ortaklık ve işbirliği alanlarını ele aldılar.

Şi Cinping’e Zayed Madalyası

Öte yandan, BAE Başkanı Şeyh Halife bin Zayed el-Nahyan, Çin Başkanı Şi Cinping’e Zayed Madalyası verirken söz konusu bu madalya BAE’deki en yüksek dereceli madalyası olarak kabul ediliyor.

Şeyh Muhammed bin Raşid el-Mektum, bu görüşmelerin, her iki tarafın güçlü siyasi iradesi ışığında iki ülke arasında stratejik ortaklık kurma isteğini yansıttığını ve birçok hayati alanda yeni bir işbirliği aşamasına başlamak için sağlam bir temel oluşturduğunu vurguladı.

Raşid el-Mektum, BAE-Çin görüşmelerinin, iki ülke arasında Şeyh Zayed bin Sultan el-Nahyan tarafından kurulan tarihi bağların gelişmesi yolunda önemli bir sayfa açtığını belirtti. Şeyh Zayed bin Sultan el-Nahyan’ın 28 yıl önce Çin’e yaptığı ilk ziyarette kurduğu bu ilişkilerin temellerinin sağlam atıldığını ifade eden Dubai emiri, söz konusu ziyaretin iki ülke yararına olacağını ifade etti.