Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BAE ve Suudi Arabistan’ı bağlayacak demiryolu 2021’in sonunda hayata geçecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşik Arap Emirlikleri Kara ve Deniz Ulaşımı Federal Kurumu’nun Genel Müdürü, ülkesi ile Suudi Arabistan arasında bir demiryolu hattı yapılacağını ve projenin 2021 yılının aralık ayının sonuna kadar tamamlanacağını duyurdu.

Kara ve Deniz Ulaşımı Federal İdaresi Genel Müdürü Abdullah Salim el-Kesiri bugün Dubai’de gerçekleşen konferans sırasında “Aralık 2021’in sonunda Suudi Arabistan ile BAE’yi birbirine bağlayacak bir demiryolu hattımız olacak” diye konuştu.

BAE’de Kara ve Deniz Taşımacılığı Federal İdaresi Başkanı ve Altyapı Geliştirme Bakanı Dr. Abdullah Belheayf en-Nuaymi, ülkenin demiryolu hattına bağlantısının 2021 yılına kadar bitirilmesinin beklendiğini açıkladı. Hâlihazırda projenin 264 kilometrelik kısmının inşasına devam edildiğini sözlerine ekleyen Nuaymi, bu yıl başlanan ikinci aşamayla Cebel Ali, Halife ve el- Fecir limanlarının birbirine bağlanmasının hedeflendiğini ifade etti. Devlet Demiryolları Yasası’nın çıkarılması ile uluslrarası alandaki belirli ülkelere entegrasyonun resmi olarak sağlanacağını belirterek böylece dünyanın en modern ve gelişmiş demiryolu taşımacılığı hizmetlerini sunmanın meyvelerinin de toplanacağı bildirildi. Demiryolları ile ilgili yeni yasanın uluslararası alanda faaliyet gösteren federal demiryolu şirketlerine ihtiyaç duyduğunu söyleyen Nuaymi, ‘Kara ve Deniz Ulaşımı Federal İdaresi’ gibi yetkili düzenleyici bir otoriteye de gerek olduğunu kaydetti. Kara ve Deniz Ulaşımı Federal İdaresi’nin demiryollarını güvenli bir şekilde yönetebileceğini ve bakımını yapabileceğini vurguladı.

Devlet Demiryolları Kanunu’nun çevresel sürdürülebilirliği desteklemesi ve entegre bir altyapı oluşturulmasına katkıda bulunması bakımından BAE’nin 2021 vizyonu ile uyumlu olduğu belirtildi. Ayrıca söz konusu yasanın ekonominin rekabet gücünü ve devletin farklı bölümlerinin karşılıklı bağımlılığını da artıracağı kaydedildi.