Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BAE, yatırım mevzuatında değişikliğe gitti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ülkede yatırım ve yabancı sermaye potansiyelini artırmak hedefiyle yabancı şirketler mevzuatında bir dizi değişikliğe gitti. BAE ayrıca milli geliri canlandıracak sektörleri desteklemek amacıyla yatırımcıların ve parlak yeteneklerin ülkeye gitişini sağlamaya yönelik giriş vizesi ve oturma izni verilmesine karar verdi.

BAE Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed Bin Raşid el-Maktum’un başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, milli geliri canlandıracak sektörleri desteklemek hedefiyle yatırımcıların ve parlak yeteneklerin ülkeye gelişini sağlamak için giriş vizesi ve oturma izni verilmesini öngören entegre sistemi hayata geçirme kararı aldı.

Bakanlar Kurulu aynı şekilde yabancı şirketler mevzuatında, küresel yatırımcıların yıl sonunda şirketlerin yüzde 100’üne sahip olmasına olanak tanıyan değişikliğin yapıldığını duyurdu. Dün yapılan oturuma katılan Dubai Emiri Maktum, BAE’nin dünyadaki parlak yetenekleri kucaklamaya devam edeceğini belirterek, “BAE hoşgörü temelinde, ülkedeki kalkınmaya destek olacak herkese yönelik açılım hareketini başlattı” diye konuştu

Maktum açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Geniş ufkumuz, hoşgörüye dayalı değerlerimiz, altyapımız ve esnek mevzuatımız küresel yatırımcıları ve parlak yetenekleri BAE’ye çekmek için en iyi araçlardır. Ülkemiz fırsatlar ülkesidir. İnsanın hayallerine ulaşması için en iyi ortamdır. Parlak yeteneği olanlara ve onların yeteneklerine en iyi imkanları sunar.”

BAE devlet haber ajansı WAM’ın haberine göre yeni mevzuatta yıl sonu itibariyle küresel yatırımcıların şirketler üzerindeki mülkiyet hakları yüzde 100’e yükseltilecek. Ekonomi Bakanlığı bu maddeyi hayata geçirmek için ilgili taraflarla temaslara başladı.

Bakanlar Kurulu’ndan geçen mevzuat, ülkeye gelecek yatırımcılar ve ailelerinin yanı sıra tıp, bilim, araştırma ve teknik alanlarda çalışacaklar için de 10 yıla kadar oturma izni verilmesini öngörüyor.

Kabul edilen mevzuata göre ayrıca ülkede okuyan öğrencilere 5 yıl vize, üstün başarı gösteren öğrencilere de 10 yıl oturma izni verilecek.