Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BAE’de kabine değişikliği yapıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Yardımcısı, Başbakan ve Dubai Emiri Muhammed bin Raşid Al-Mektum, kabine değişikliğine gidildiğini açıkladı.

Muhammed Al-Mektum, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, kabineye 6 yeni bakanın girdiğini, 4 bakanın ayrıldığını ve bir bakanın görev alanının değiştiğini belirtti.

Dubai Emiri, Twitter’dan, Kabine değişikliğinin Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nehyan ve Devlet Bakanı Şeyh Halife bin Zayid’in görüşleri alınarak yapıldığını açıkladı.

Şeyh Muhammed, yeni kurulan Yapay Zeka’dan Sorumlu Devlet Bakanlığı’na Ömer bin Sultan el-Ulema’nın (27), İleri Bilimden Sorumlu Devlet Bakanlığı’na Sarah el-Amiri’nin (30) ve Gelecek Gıda Güvenliğinden Sorumlu Devlet Bakanlığı’na ise Meryem el-Muhayri’nin getirildiğini aktardı.

Dubai Emiri, “Yeni resmi değişim, uzun vadeli olarak gelecekteki gereksinimlerimizi karşılamak amacıyla yapıldı. Geleceğin yetenekleri,  geleceğin bilimi ve geleceğin teknolojisi başlığındaki bu yeni aşamayı nesillerimizin geleceğine inandığımız için kurduk” dedi.

Emir, 30 yaşındaki Sarah el-Amiri’nin, İleri Bilimden Sorumlu Devlet Bakanı ve BAE Akademisyenler Konseyi sorumlusu olarak atanması hakkında, “BAE’nin Mars’a ulaşması için, BAE’de Sarah gibi yüzlerce model istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Değişen diğer bakanlıkların listesini şu şekilde;

Şakir Gabbaş’ın yerine İnsan Kaynakları Bakanlığı’na Nasır bin Sani el-Hamili, Neca el-Ur’un yerine Bent İsa Bu Hamid Sosyal Kalkınma Bakanlığı’na, Raşid bin Ahmed bin Fehd yerine Zeki Nesibe Devlet Bakanlığı’na getirildi.

Kültür Bakanı Nahyan bin Mubarek, Beni Bent Halid el-Kasimi’nin yerine Hoşgörü Bakanlığı’na, Ulusal Meclis’ten Sorumlu Devlet Bakanı Nure el-Kabi Kültür Bakanlığı’na geçti.