Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BAE’de yabancılara ülkede kalma izni süresi uzatılıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Bakanlar Kurulu, 55 yaş ve üstü kişilere ülkede uzun süre ikamet izni veren vize ayrıcalıklarının sağlandığı sistemi onayladı.

Bu yeni sistem ile yabancıların ülkede uzun süre kalmasına izin verilmesi, emekliler için uygun bir ortam oluşturulması, yüksek kaliteli finans ve sağlık sistemlerine yatırım yapılması gibi çalışmalar hedefleniyor. 55 yaş ve üzeri emekliler için otomatik olarak yenilenen 5 yıllık özel ikamet ayrıcalıkları sağlayan sistem bir takım özel koşullar öne sürüyor. Buna göre, emeklinin iki milyon dirhem (yaklaşık 550 bin dolar) değerinde bir mülke yatırım yapması. Hesabında en az bir milyon dirhemin (yaklaşık 275 bin dolar) bulunması. 2019 başından itibaren en az 20 bin dirhemlik (yaklaşık 5 bin 500 dolar) aylık gelirinin olması gibi, aranan şartlardan birinin mutlaka mevcut olması gerekiyor.

Toplantıya başkanlık eden BAE Başbakanı ve Devlet Başkanı Yardımcısı Muhammed bin Raşid el-Mektum, BAE’nin, önümüzdeki yıllarda ulusal ekonomiyi canlandırmak için tüm ulusal sektörleri bir araya getirme hedeflerini gerçekleştirmeyi sürdürdüğünü belirtti. Abu Dabi’deki başkanlık sarayında yapılan toplantıda, elektrik masraflarının azaltılarak sanayi sektörlerinin desteklenmesine yönelik yeni bir girişim de kabul edildi. Öte yandan toplantıya, İçişleri Bakanı Seyf bin Zayid el Nahyan ve Başbakan Yardımcısı Şeyh Mansur bin Zayid el Nahyan da katıldı.

Elektrik masraflarının azaltılması

Elektrik masraflarının azaltılması girişiminin, sanayi sektörünün desteklenmesi ve yatırımın teşvik edilmesi amacıyla bu yılın dördüncü çeyreğinden itibaren başlatılması bekleniyor. Ayrıca bu girişimle sıvı yakıtlar gibi çevre dostu olmayan yakıtlara olan bağımlılığın azaltılması ve yeni nesillere daha iyi bir çevre bırakılması hedefleniyor.

Başbakan Muhammed bin Raşid, toplantıda yaptığı konuşmada, “Bugün, BAE’nin küresel sanayi alanındaki konumunu, büyüme ve sürdürülebilirliğe elverişli bir ortam ve cazip bir yatırım merkezi haline getirecek ‘Sanayi Sektörü Destek’ girişimini başlatmış bulunuyoruz. Hükümetin ortak eylemleriyle sürdürülebilir bir sanayi devrimine yatırım yapıyoruz. Hedefimiz gelecek nesillere yeşil bir çevre bırakmak ve bunun için başarılı bir model olmak” ifadelerini kullandı.

Bakanlar Kurulu toplantısında genel gündemle ilgili diğer kararların yanı sıra ‘Bir Günlük Mahkeme’ girişimi de kabul edildi.