Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BAE’den Hudeyde’ye havadan ve denizden insani yardım | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Lübnan Büyükelçisi Hamed Said Eş-Şamsi, ülkesinin Sana’dan gelen haberleri memnuniyetle karşıladığına dikkat çekerek önemli açıklamalarda bulundu. Şamsi, “Birleşmiş Milletler temsilcisinin, Hudeyde’nin meşru Yemen hükümetine güvenli bir şekilde teslim edilmesini kolaylaştırmak için şu ana kadar sarf ettiği çabaları destekliyor ve takdir ediyoruz” dedi.

Eş-Şamsi, Şarku’l Avsat’a verdiği röportajda, “Husi milislerinin Hudeyde şehrinden ve limanından, barışçıl ve herhangi bir şart ileri sürmeksizin tamamen geri çekilmesi, şehirdeki ve çevre bölgelerdeki durumun kötüleşmesini önlemek için tek adımdır. Koalisyon güçleri, bu hedefe ulaşmak için Husiler üzerindeki baskıyı artırmaya hazır. Şu an Hudeyde şehrini ve limanını Husilerden kurtarmak için zorunlu bir ihtiyaç var” açıklamasında bulundu.

50 bin ton ek gıda

Eş-Şamsi ayrıca Arap koalisyon güçlerinin, Husilerin sivil halkı canlı kalkan olarak kullanmasına, onlara kötü muamelelerde bulunmasına ve halkı aldatmasına izin vermeyeceklerini vurguladı. Hudeyde’deki operasyonun, askeri ve insani yönleri içeren bütüncül bir plan olduğunu ısrarla belirten Şamsi, “BAE’nin Hudeyde ve yakın bölgelere yardımı 50 bin ton ek gıdayı içeriyor. Bunun yanı sıra Hudeyde yolunda veya yakınlarında toplam 35 bin ton gıda taşıyan 10 gemi var. Suudi Arabistan’daki limanlarda da ek yardım gemileri bulunuyor” ifadelerini kullandı.

“Kadınların ve çocukların ihtiyaçlarında yoğunluk var”

“BAE’de kayıtlı toplam 14 bin ton kapasiteye sahip yedi uçak, hava yoluyla insani yardımların ulaştırılması için hazırlandı. Aden’den yardım konvoyu şeklinde gıda malzemeleri taşımak ve teslim etmek için BAE ile sözleşmeli olan 100 adet nakliye kamyonu da var” diyen Şamsi, “İlk konvoy, Hudeyde’nin güneyinde yardımları dağıttı. Ayrıca, kadınların ve çocukların ihtiyaçlarında belirli bir yoğunluk var” açıklamasında bulundu.