Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BAE’den Lübnan ordusu ve güvenlik güçlerine 200 milyon dolarlık destek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Lübnan’ın istikrarı ve refahı çerçevesinde gerçekleştirdiği çabalarının devamı olarak Lübnan ordusu ve güvenlik güçlerine 200 milyon dolar değerinde yardımda bulundu.

BAE Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, BAE’nin Lübnan ve kurumlarının istikrarı konusundaki desteğini ve her koşulda ‘kardeşlerinin’ yanında olmayı sürdürdüğünün altı çizildi. Açıklamada BAE’nin bu bağlamda, her zaman konferanslara katıldığı, Lübnan’ı ve halkını destekleme çabalarına yönelik çalışmalarda yer aldığı ifade edildi.

BAE tarafından yapılan 200 milyon dolarlık yardım, 100 milyon dolar Lübnan ordusuna, 100 milyon dolar güvenlik birimlerine olmak üzere eşit miktarda bölündü.

Öte yandan açıklamada, BAE’nin, Arap ortaklığı bağlarına ve BAE’nin bölgesel ve uluslararası güvenlik ve barış konusundaki sorumluluklarına dayanarak, Lübnan’ın istikrar ve güvenliğini sağlama konusundaki kararlılığı vurgulandı.

Bakanlık açıklamasının sonunda, “Bu hassas koşullarda Lübnan’daki askeri ve güvenlik kurumlarının dokunulmazlığı ve gücü, BAE için önceliğe sahiptir. Çünkü bu kurumların üstlendiği rol, Lübnan’ın istikrarının güçlenmesi ve bölgesel konumunu yeniden kazanmasına olanak sağlamıştır” ifadeleri yer aldı.