Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BAE’den Somali’ye kınama mesajı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından bugün yapılan açıklamada, Somali güvenlik yetkilileri tarafından geçtiğimiz Pazar günü, Uluslararası Mogadişu Havaalanı’nda BAE’ye ait ve içerisinde 47 BAE’li görevlinin bulunduğu sivil bir uçağın alıkonulmasının kınandığı ve kabul edilebilir olmadığı belirtildi.

BAE resmi haber ajansı WAM’da yer alan habere göre, BAE Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Somali güvenlik yetkilileri, Somali ordusu ve silah eğitimi alan stajyerlere tahsis edilen fonlara el koydu. Ülkedeki güvenlik güçlerinin bazı üyeleri, BAE’li görevlilerin bazılarını bekletirken bu da uçağın kalkışının saatlerce ertelenmesine neden oldu” denildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada ayrıca, “El konulan fonlar, Kasım 2014’te iki ülke arasında askeri işbirliğinin güçlendirilmesi ile ilgili olarak imzalanan mutabakat muhtırasına dayanarak Somali ordusunu desteklemek ve maaşlarının ödenmesini sağlamak içindi” ifadelerine yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı, bu adımın devletler arası geleneklere aykırı olması nedeniyle yasadışı olduğunu ayrıca mutabakat muhtırasının hükümlerinin ciddi bir ihlali olduğunu belirtti. Bakanlık, yaşanan olayın uluslararası hukuk kurallarına aykırı olduğunun altını çizdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “BAE, Somali Federal Cumhuriyeti’nde güvenlik ve istikrarın tesis edilmesi için en kötü koşullarda her türlü siyasi, ekonomik, askeri ve insani desteği sağladığı bir zamanda uluslararası hukukun ve normların ihlal edilmesini kınamaktadır” ifadeleri yer aldı.