Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BAE’li Mubadala, Rus Gazprom’un yüzde 44’lük hissesini alıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Abu Dabi: Musaid ez-Zeyani

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli petrol şirketi Mubadala ile Rusya Doğrudan Yatırım Fonu’na (RFPI) bağlı enerji şirketi Gazprom, Rusya’nın kuzeydoğusundaki Sibirya’da ‘Tomsk’ ve ‘Omsk’ bölgelerinde bulunan bazı petrol sahalarının geliştirilmesi için ortaklık kurduklarını duyurdu.

Bu kapsamda RFPI’nın yüzde 49 hissesine sahip olan Gazprom, Gazprom Neft-Vostok’un yüzde 44 hissesini, Abu Dabi hükümetinin sahibi olduğu Mubadala Yatırım Şirketi’nin yüzde yüz iştiraki olan Mubadala Petroleum’a satmak için anlaştı. Böylece Gazprom Neft-Vostok’un yüzde 5’lik hissesi, RFPI’nda kalacak.

Anlaşma dün, Rusya’nın St. Petersburg kentinde 22. Uluslararası Ekonomi Forumu’nda (SPIEF) ilan edildi. İşlemin tamamlanması ise ilgili düzenleyicilere ve iç onaylara tabi. Gazprom, Mubadala’nın petrol ünitesinden en az 271 milyon dolar bir pay aldığını belirtti.

Söz konusu petrol sahalarında bulunan ve var olduğu tahmin edilen rezervler, 40 milyon ton (300 milyon varil petrol) civarında. Bu sahalarda 2017 yılında petrol üretimi 1.6 milyon tona yani 33 bin varile ulaştı. Bu alanlarda üretilen petrol, Rusya pazarında ve ağırlıklı olarak Doğu Sibirya-Pasifik petrol boru hattı ile ihraç edilen uluslararası pazarlarda satılıyor.

Mubadala tarafından dün yapılan açıklamaya göre, bu proje Mubadala’nın Rusya’daki petrol ve gaz sektöründeki ilk yatırımı. Mubadala Petroleum Şirketi CEO’su Dr. Bakheet Al Katheeri yaptığı açıklamada, “Bu yatırım, Mubadala’nın Rus pazarında uzun vadeli büyüme stratejimize geçişte atılan yeni bir adım. Rusya’daki petrol ve gaz sektörünün önde gelen işletmecilerinden biri olan RFPI ve Gazprom Oil ile yapılan bu ortaklık, sektördeki değişim deneyimleri ve kapasitelerinin yanı sıra mevcut petrol üretim kapasitemizi güçlendirmeye katkıda bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan RDIF Üst Yöneticisi Kirill Dmitriev ise yaptığı değerlendirmede, “Mubadala Petroleum ve Gazprom Neft-Vostok ile yapılan bu ortaklık, Rusya’da petrol ve gaz sektörünün çıkarlarına hizmet ediyor. Orta Doğu’daki partnerimiz Mubadala, bu alanda benzersiz uzmanlık ve yeteneklere sahip. Bu proje, ortakları için, sektördeki diğer yatırımları araştırmak üzere bir ittifak oluşturmaya giden yolda ilk adımı işaret ediyor” şeklinde konuştu.

Gazprom Neft CEO’su Alexander Dyukov konuya ilişkin olarak, “Şirketimiz, uluslararası ortaklarla ortaklık konusunda geniş deneyime sahip. Ancak ilk kez, BAE’nin en büyük yatırım şirketlerinden biri, RFPI’ya bağlı Gazprom Petroleum’a yatırım yapıyor. Bu ortaklık sadece şirketimiz için değil, aynı zamanda sektörün tamamı için önemli. Gazprom Neft-Vostok’taki hisselerinin Mubadala tarafından satın alınması büyük bir avantaj. Bu satış bizim için, ortaklarımızın, projenin mevcut ve gelecekteki potansiyeline olan güvenini yansıtması sebebiyle oldukça önemli. Bu ortaklık ile mevcut teknik ve finansal kaynaklardan yararlanarak bu alanları etkin bir şekilde geliştirebileceğiz” dedi.