Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bağdadi’nin ağır yaralandığı haberleri yayılırken DEAŞ’ta bölünmeler yaşanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bağdat/Hamza Mustafa

Iraklı istihbarat kaynakları, DEAŞ lideri Ebu Bekir Bağdadi’nin ağır yaralandığını duyururken, uzmanlar, bilginin doğruluğu konusunda farklı görüşleri savunuyor.

Iraklı bir istihbarat yetkilisi, bugün güvenilir istihbari bilgilere dayandırarak yaptığı basın açıklamasında, Irak Hava Kuvvetleri’nin Haziran ayında Suriye topraklarındaki terör örgütü DEAŞ liderlerinin son toplantısını hedef aldığını ve bombardımanda çok sayıda DEAŞ liderinin öldüğünü, bir kısmının ise yaralandığını ifade etti.

Bombardımanda DEAŞ lideri Ebu Bekir Bağdadi’nin de ağır yaralandığını ve örgütü yönetecek durumda olmadığını kaydeden yetkili, bazı DEAŞ liderlerinin, Bağdadi’nin yerine örgüt liderliği için Irak asıllı olmayan Ebu Osman el Tunusi’yi aday gösterdiğini aktardı.

İstihbarat yekilisi, Tunusi isminin örgüt liderliğine aday gösterilmesine karşı çıkılması sonucunda ise DEAŞ saflarında büyük bölünme ve görüş ayrılıklarının yaşandığını belirtti.

Irak’ın önde gelen DEAŞ uzmanlarından, güvenlik danışmanı Hişam el-Haşimi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, istihbarat kaynaklarının Bağdadi’nin ağır yaralandığına dair verdiği bilgilerin tam olarak gerçeği yansıtmadığını söyledi. Bir diğer güvenlik uzmanı Fadıl Ebu Ragif ise, “Bağdadi, Suriye’de DEAŞ kontrolündeki bölgelerden birinde Irak Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen bombardımanda ağır yaralandı. Bağdadi’nin son aylarda ortalarda görünmemesinin, basında sıkça gündeme gelmesine rağmen, herhangi bir şekilde ortaya çıkmaması, Bağdadi’nin ağır yaralı olmadığı, öldüğü haberini büyük ölçüde doğruluyor” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte DEAŞ içinde yayınlanan belgelerin Bağdadi’nin değil bir başka yetkili tarafından imzalanmasının, bilginin doğruluğuna dair işaretler taşıdığını belirten Fadıl Ebu Ragif, AMAK gibi terör örgütü DEAŞ’ın sözde haber ajanslarının üç gün boyunca yas ilan ettiğine de dikkat çekti.

Ancak bu bilginin güvenilirliğinden şüphe eden Haşimi, Bağdadi’nin DEAŞ’ın 43 kurucu üyesinden geriye kalan son kişi olduğunu, şu anda Irak ve Suriye arasında Fırat Nehri’nin kuzeyinde yer alan el-Badiye’de (Çöl bölgesi) bulunduğuna inanıldığını vurguladı. Haşimi, Bağdadi’nin hayatta olduğuna dair düşüncesini ise şu anda gözaltında bulunan Ebu Zeyd el-Iraki (İsmail İthavi), Saddam el-Cemal ve Ebu Yusuf Eş-Şati’nin itiraflarına dayandırdı.