Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bağdat, bağımsızlık referandumunu düzenleyenleri tutuklamaya hazırlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bağdat ve Erbil arasındaki tırmanan gerginlik artıyor. Son olarak Irak mahkemesi, Kürdistan Bölgesi Seçim Komisyonu Başkanı ve bağımsızlık referandumunu denetleyen üyeler hakkında tutuklama emri çıkardı.

Federal Mahkeme Sözcüsü Abdussettar Bayraktar, tutuklama kararının ceza kanununun 329. maddesi uyarınca verildiğini duyurdu.

Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Başkanı Hendren Muhammed mahkemenin kararını kınadı ve “Kürdistan’daki Seçim Komisyonu, Irak anayasasına göre resmi kurumlar olarak kabul edilen Kürdistan Parlamentosu ve Cumhurbaşkanlığı emri ile bölgesel kanunlara göre çalıştı. Bu karar, bağımsızlık referandumunun başarısını hedefliyor” açıklamasında bulundu.

Kürdistan Bölge Parlamentosu Milletvekili Ferhan Cevher de Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada “Bağdat kararlarını Kürdistan’da uygulayamayacak… Yasal destekleri olmadığı için Bağdat’ın siyasi kararlarının hiçbir etkisi olmayacak. Yasal bir değeri yok” ifadesini kullandı. “Bu Irak anayasasına karşı verilen intikam kararından başka bir şey değil” dedi.

Tutuklama kararına ilişkin açıklamalarda bulunan bir diğer kurum da Bağdat’taki Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu’ydu… Komisyon, “Bölgedeki Seçim Komisyonu ile hiçbir şekilde ilgilenmediği için Kürdistan Bölge Parlamentosu tarafından oluşturulan Komisyon arasında herhangi bir işbirliği yoktur” ifadelerine yer verdi.

Federal Mahkeme de Kürdistan Bölgesi’nde referanduma katılan milletvekilleri hakkında görüş ve düşüncelerini Irak Temsilciler Meclisi’ne sunulması taleplerine yönelik “Anayasada böyle bir yetki yok” karşılığını verdi.

Kürdistan Demokratik Partisi lideri Mesut Barzani ise parti üyelerinin Irak Parlamentosu’na geri dönmesi için Kürdistan’daki ambargonun durdurulmasını şart koştu. Üyeleriyle yaptığı toplantı sonrasında duyuruda bulunan parti, KDP üyelerinin dönmesinin şartsız diyaloğun başlamasına ve Kürdistan bölgesine yönelik ambargonun kalkmasına bağlı olduğunu açıkladı.