Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bağdat ve Erbil arasında ilk resmi görüşmeler gerçekleşti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bağdat’a ziyaret gerçekleştiren Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) heyeti, dün Irak hükümetiyle yapılan görüşmelerin olumlu geçtiğini belirterek, Irak hükümetinden bir heyetinde Pazartesi günü Erbil’i ziyaret edeceğini ve havalimanları ve sınır kapıları ile ilgili Erbil-Bağdat arasında yaşanan sorunlarla ilgili görüşüleceğini söyledi.

Görüşme ardından IKBY heyeti, Irak hükümeti yetkilileri ile gerçekleştirdikleri toplantı hakkında yayınladığı açıklamada, heyetlerin iki taraf arasındaki yaşanan sorunları Federal Irak Anayasası çerçevesinde ele aldıklarını ve görüşmenin verimli geçtiğini vurguladı.

Yapılan açıklamada “Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanı Kerim Sincari başkanlığındaki Kürdistan heyetinin Bağdat’a gerçekleştirdiği ziyarette, Irak Başbakanı Haydar İbadi tarafından çıkarılan, Irak Bakanlar Kurulu Genel Sekreterliğinin 137 no’lu kararının uygulanması ve Kürdistan bölgesi ile özellikle sınır kapıları, havalimanları ve baraj yönetimi ile ilgili tartışmaları sonlandıracak yüksek bir komisyonun kurulmasının hedeflendiği” bildirildi.

Rudaw haber sitesi ise Kürdistan bölgesi heyetinin, Irak İçişleri Bakanı Kasım Araci’nin de katılımıyla hükümetin özel bir komitesi ile görüşmeler gerçekleştirdiğini ve toplantıların olumlu olduğu açıklamasını yayınladı.

Irak heyetine başkanlık eden Araci, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, sağlanacak çözümün iki tarafın da yararına olması gerektiğini ve iki heyetin havalimanları, sınır kapıları ve barajlarla ilgili sorunlara çözüm bulunması için ortak bir komisyon kurulması konusunda ortak karara vardığını belirtti.

Açıklamada 15 Ocak Pazartesi günü Irak ve Kürdistan’dan heyetlerin, bahsi geçen konuların yanı sıra Erbil İle Bağdat arasında devam eden diğer sorun başlıklarını ele almak için Erbil’de tekrar görüşme gerçekleştireceği bildirildi.

Irak İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Saad Maan, dünkü toplantının “verimli ve tam bir uyum ve anlayış” içerisinde gerçekleştiğini belirtti. Maan, “Kürdistan hükümetinin, Irak Anayasası ve kanunlarına anlayış gösterdiklerine” vurgu yaptı. Bakanlar arasında yaşanan sorunların sebebinin iletişim eksikliği olduğunu söyleyen Maan, tüm sorunların en iyi çözüme kavuşacağını ve iki taraf arasında birçok anlaşmanın sağlandığını vurguladı.

Bağdat, 25 Eylül’de yapılan bağımsızlık referandumu sonrası 28 Eylül’de Erbil ve Süleymaniye havalimanlarında uluslararası uçuşları yasaklamıştı.