Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bağdat, Haşdi Şabi ve Ankara DEAŞ’ı bitirmek için Telafer’de | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin ‘Büyük Zafer’i ilan etmesinden sonra Iraklı güçler, iki gündür Musul’da DEAŞ’ın ardında bıraktıklarını temizlemek için çalışmalarını yoğunlaştırdı. Gerçekleşen bu durum sonrası mücadele Telafer’de yoğunlaştı.

Iraklı kaynaklar, Haşdi Şabi komutanlarının, Musul’da kendilerinin katılımı olmadan gerçekleşen olaylardan rahatsız olduğu belirtti.

Kufe Üniversitesi Siyasi Bilimler Fakültesi Profesörü İyad El Anbar ise, yaklaşan Telafer operasyonunda DEAŞ’ın ortadan kaldırılması için 3 tarafın olduğuna işaret ederek bunların; Irak Hükümeti, Haşdi Şabi ve az da olsa Türkiye olduğu düşüncesinde.

Anbar’ın Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, hükümet ekseni Musul’da aldığı zaferlere Telafer’i de katarak genişlemek istiyor. Bu esnada Haşdi Şabi de imajını düzeltmek için bu mücadelede asıl rolün kendisine verilmesini talep ediyor. Türkiye’nin de Telafer operasyonunu fazla önemsemediğini, Irak’taki önceliklerinin gerilediğini ve Başika kampının da bir rolü kalmadığını ifade etti.

Bu çerçevede, Telafer Türkmen temsilcisi, Bağdat’taki Türkiye Büyükelçisi ile görüştüğünü ve kendisine Telafer’in alınması için Türkmen birliklerin bu mücadelede yer almasına hiçbir mani olmadığını söylediğini belirtti.