Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bağdat, IKBY ile anlaşma yapan petrol şirketlerini uyardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Petrol Bakanı Cabbar Luaybi, petrol şirketlerini IKBY ile sözleşme imzalamamaları konusunda uyardı.

Rus petrol şirketi Rosneft ile IKBY, Kuzey Irak’taki 5 blokta petrol keşfine başlanması konusunda anlaşma imzalamıştı.

Petrol Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, tüm ülke ve uluslararası petrol şirketlerinin, Federal Hükümete başvurmadan, Irak’taki herhangi bir grupla sözleşme imzalanmaması konusunda uyarıda bulunuldu.

Anlaşmalar uluslararası normlara aykırı

Açıklamada, Irak içinde ve dışında bazı yetkililer tarafından sorumsuzca yapılan açıklamalar veya Federal Hükümet ya da Petrol Bakanlığı’nın bilgisi olmaksızın, Irak’ın coğrafi sınırları içerisinde petrol sözleşmeleri imzalamak ya da sözleşme yapmak niyetinde olan yabancı şirketler, Irak’ın iç işlerine bariz müdahale etmekte, ulusal egemenliği ve uluslararası normları açık bir şekilde ihlal etmektedir. Sadece Federal Hükümet ve Petrol Bakanlığı, petrol ve doğalgaz yatırımları ilgili sözleşme ve anlaşmalar için yasal yetkilere sahiptir. Hükümet ve Bakanlık, ülkelerle veya uluslararası şirketlerle yapılan sözleşmelerin sonuçlarına bakmaksızın, anayasa, yasalar, yetkiler ve talimatlar uyarınca petrol ve doğalgaz yatırımlarına ilişkin stratejiler çizmek ve geliştirmekle sorumludur. Bu durumun aksine yapılan sözleşmeler ve anlaşmalar, yasadışı ve Irak devleti tarafından hiçbir bağlayıcı nitelik taşımamaktadır. Hükümet ve Bakanlık ulusal zenginliği korumakla yükümlüdür. Bu yüzden, ulusal ve uluslararası mahkemelerde yasal işlem yapma hakkı vardır” ifadeleri yer aldı.

Petrol akışı durdu

Reuters Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, günlük ortalama 240 bin varil ham petrol akışı sağlanan Kerkük-Ceyhan boru hattında, akış dün yaklaşık 225 bin varilde iken durdu.

Petrol sektöründe görevli iki Iraklı yetkili, Bay Hasan ve Avana petrol sahalarında bulunan altı kuyuda yaşanan teknik arıza nedeniyle üretimin 350 varilde durduğunu belirttiler.

IKBY: 100 bin Kürt Kerkük’ten kaçtı

IKBY Hükümeti yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, bölgenin Irak kuvvetlerinin kontrolüne geçmesiyle başlayan huzursuzluk ve korku sebebiyle yaklaşık 100 bin Kürt’ün, Kerkük’ten kaçtığını belirtti.

Erbil Valisi Nevzat Hadi gazetecilere verdiği demeçte, yaklaşık 18 bin ailenin Erbil ve Süleymaniye’ye taşındığını ifade etti.

Hadi’nin yardımcılarından biri ise Reuters’e yaptığı açıklamada, Kerkük’ten kaçanların sayısının 100 bini bulduğunu belirtti.