Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bağdat ile Erbil arasındaki restleşme hız kazandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin, Irak’ın bütünlüğüne ilişkin yaptığı açıklamalarla eş zamanlı olarak Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Lideri Mesud Barzani’nin Kürtlerin artık Irak’ın komşusu olduğu ilanı krizi derinleştirdi. Bağdat Yönetimi, IKBY’den bölgedeki havalimanı, sınır kapıları ve petrol rafinerilerini teslim etmesini istedi, uluslararası alana da Erbil ile petrol ticaretini durdurma çağrısı yaptı.

İbadi, Barzani’nin Irak’taki federal sistemin başarısız olduğunu ilan ettiği açıklamasından kısa süre sonra televizyondan Iraklılara seslendi, IKBY’nin kendi başına referandum kararı almasının Irak ve bölgenin güvenliğine tehdit oluşturduğu uyarısında bulundu. Referandumun Irak Anayasası’na aykırı olduğunu kaydetti. “Irak’ın toprak bütünlüğünü korumak için gerekli olan tüm tedbirleri alacağız. Hiç kimsenin hesap vermeksizin Irak üzerinde oyun oynamasına izin vermeyiz” ifadelerini kullandı.

Irak Başbakanı’nın açıklamasından kısa bir süre önce IKBY Başkanı Mesud Barzani, referanduma dair duruda bulunmuş ve Kürtlere sandık başına gitme çağrısı yapmıştı. “Bağdat ile ortaklığımız bitti. Bir daha bu ortaklığa dönmeyeceğiz” ifadesini kullanan İbadi, Kerkük’teki uygulama için ise “Referandumun sınırlarını belirlemek için dışarıda bırakılıyor” diye konuştu.

Açıklamasında, bağımsızlık için sadece referandumun kriteri olmadığını, Bağdat Hükümeti ile bir ya da iki yıl sürecek görüşmeler yürütüleceğini söyleyen Barzani, “Biz diyalog kapılarını kapatmıyoruz. Kürdistan, sivil ve federal demokratik bir devlet olacak. Kürdistan’daki bütün etnik ve dini unsurların haklarını garanti altına alacak” dedi.

Barzani’den uluslararası alana mesaj

Türkiye ve İran’a da mesaj gönderen Barzani, “Son 25 yılda olduğu gibi bundan sonra da bölgede istikrarın kaynağı olacağız. Bize gösterilen tepkilere karşı çocukça refleksler vermeyeceğiz” diye konuştu. Bağdat ile diyalog yollarını hep açık tutmaya çalışacaklarını söyledi. Barzani, İbadi’nin şu anki tavrını sürdürmesi durumunda ise gerekli adımları atacaklarını kaydetti.

Krizle ilgili açıklamada bulunan bir diğer isim ise Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum’du. Masum, gazetecilere yaptığı açıklamada referandumu tek taraflı bir karar olarak değerlendirdi. “Ülkemizin birliğini ve halkımızı tehlikelerden korumak adına elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz” ifadesini kullandı. Bağdat ve Erbil’deki liderleri, gerilimi artırmaktan kaçınmaya ve çözümü diyalogda aramaya çağırdı.