Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bağdat ilk kez 60 kişiden oluşan ‘en çok arananlar listesi’ yayınladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Iraklı yetkililer, dün ilk kez el-Kaide, DEAŞ terör örgütü ve feshedilen Baas Partisi’ne mensup en çok aranan 60 kişinin adını açıkladı. Listedeki isimler arasında özellikle hâlihazırda Ürdün’de yaşayan Saddam Hüseyin’in büyük kızı Raghad Hüseyin’in adı ön plana çıkıyor.

Listede yer alan diğer kişiler arasında DEAŞ terör örgütü kadrolarından 28, el-Kaide liderlerinden 12 ve Baas Partisi liderlerinden 20 isim bulunuyor. İsimlerin hangi örgüte üye olduklarının da belirtildiği listede yer alanların bazılarının resimleri yayınlandı. Bu listede Irak’taki “terör eylemlerine katılmak” için militan sağlamakla suçlanan Arap Ulusal Kongresi eski Genel Sekreteri Lübnanlı Man Başur dışındaki tüm isimler Iraklı.

İsminin listeye eklenmesi ile ilgili “Yeni bir durum değil” diyen Başur, Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada adının Temmuz 2006’da ABD makamları tarafından genişletilen bir listede yer aldığını ve “Irak direnişini desteklemekle suçlandığını” belirtti. Başur o dönemlerde “Arap dayanışması ve Lübnanlılar benimle” adlı bir kampanya yürüttüğünün altını çizdi.

Arap Ulusal Kongresi eski Genel Sekreteri açıklamasında “Bu suçlamalar herhangi bir gerçeğe dayanmıyor. Siyasi olarak ve medya desteğiyle Irak direnişini savunuyoruz. Fakat örgüt üyesi kazandırmak suçlaması yanlış bir suçlama. Bu suçlamada bulunanlar herhangi bir kanıt bulmayacaklar. Onlara meydan okuyorum” ifadelerini kullandı.
Siyasi tutumunda mevcut Irak makamlarına düşmanlık beslemediğini vurgulayan Başur, adının listeye eklenme sebebinin Irak ve Filistin için yaptığı Arap milliyetçiliği faaliyetlerine son verilmek istenmesi olduğu görüşünde. Başur, “Adımın listeye eklenme nedeni, ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına karşı Filistin için yapacağım faaliyet olduğunu düşünüyorum. Trump’ın kararına karşı tutumumum Irakla ilgili eski dosyaların yeniden açılmasına sebep olduğuna inanıyorum. Başka bir sebebi yok” diye konuştu.

Listede DEAŞ terör örgütü lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’nin adı ise yer almadı. Üst düzey bir güvenlik yetkilisi bu konuyla ilgili bilgi vermeyi reddetti.

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) haberine göre Iraklı resmi makamlar, Irak yargısı tarafından en çok aranan isimlerin yer aldığı listeyi yayınlama kararı almışlardı.

DEAŞ terör örgütü 2014 yılında Irak’ta Ninova ve Anbar vilayetleri ile Kerkük, Selahaddin ve Diyala kentlerinin bazı bölgelerinin içinde yer aldığı geniş bir bölgeyi kontrolü altına almayı başardı. Ancak üç yıl sonra Irak kuvvetleri, ABD liderliğindeki Koalisyon güçlerinin desteği ile örgütün elindeki bölgeleri geri almayı başardı.

Listedeki isimler arasında Irak’taki askeri operasyonların son bulmasına rağmen gizlenmeyi başaran DEAŞ ve el-Kaide örgütlerinin üst düzey yetkilileri, bölge sorumluları, finansörleri, destekçileri, suikast azmettiricileri ve patlayıcı uzmanları bulunuyor. “Yukarı Fırat Valisi” olarak anılan Musul Barajı ve Zemar kenti bölgesi askeri kanat sorumlusu Faris MuhammedYunus el Mevla’nın yanı sıra, Kerkük vilayeti genel tedarikçisi ve Zab bölgesinin askeri sorumlusu Salah Abdurrrahman el Abuş bulunuyor. Ayrıca listede Musul’un güneyindeki Şirkat bölgesi “Emiri” Hamud el Cuburi ve Saddam Hüseyin rejiminde eski bir subay olan Mahmud İbrahim Meşhedani de var. 1990’lı yıllarda kurulan “Saddam’ın Fedaileri” isimli paramiliter örgütte eski bir subay olan ve DEAŞ örgütünün askeri konseyinde görev alan fevaz Muhammed Mutlak ve 3 oğlu da listedeki isimler arasında.

Listede el-Kaide’nin tanınmış liderleri de var. Örgütün Kerkük’teki silahlı kanat liderlerinden Ahmed Halil Hasan, örgütün Bağdat’ın güneyinde bulunan ve eskiden ‘ölüm üçgeni’ olarak bilinen Curf es-Sahr bölgesi müftüsü ve finansörü olan Abdulnasır el-Cenabi de bu isimlerden.

Eski rejime ait gruptan listede yer alan isimlerin başında ise 2003’te feshedilen Baas Partisi’nin önde gelen isimlerinden Mahmud Yunus el-Ahmed geliyor.

Iraklı makamlar, “terör” suçlamasıyla aranan ve isimleri gizli tutulan birçok başka zanlıyı da ilk kez deşifre etti. Iraklı üst düzey güvenlik sorumlusu açıklamasında “Iraklı yetkililerin en çok arananlar listesindeki isimlerin tamamını yakın zamanda açıklayacaklarını” belirtti.

Bununla birlikte, Irak’taki İnterpol Direktörü Sadık Abdurrahman, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada “Irak yargısı, terör, yolsuzluk, cezai ve diğer bazı suçlar gibi çeşitli suçları işledikleri gerekçesiyle ülke dışındaki 400 isimi arıyor. Şu ana kadar 60 kişi ele geçirilirken haklarında kırmızı bülten çıkarılan diğerleri 192 ülkenin üye olduğu İnterpol ile birlikte aranıyor dedi. Sadık Abdurrahman, dün açıklanan liste ile ilgili olarak da isimlerin birçoğunun daha önce yayınlandığını ancak İnterpol’ün kurallarına göre bu isimlerin yakalanmaması halinde listenin her beş yılda bir düzenlendiğini belirtti. Listede Bağdadi’nin adının olmaması ile ilgili olarak ise “Bağdadi asıl arananlardan biri. Hakkında kırmızı bülten çıkarılması veya herhangi bir işaret koyulmasına ihtiyaç duyulmuyor. Onun yakalanması sadece Irak yargısının değil tüm uluslararası arenanın bir meseledir” ifadelerini kullandı.