Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bağdat: Irak-Suriye sınırı tamamen güvence altında | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak El-Cezire Operasyonları Komutanı Kasım Muhammed Salih, Irak-Suriye sınırındaki hatta yer alan Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) bölgedeki etkisinin azalmasının ardından, DEAŞ’ın yeniden Irak topraklarına girme ihtimaline karşı iki ülke arasındaki sınırın askeri birlikler tarafından tamamen güvence altına alındığını söyledi.

Irak ve Suriye sınırının El-Cezire Operasyonları öncülüğündeki 7. ve 8. fırkalar tarafından tamamen güvence altına alındığını belirten Salih, ordunun, DEAŞ unsurları tarafından sınıra yaklaşma girişimlerini püskürtmek için hazır beklediğini açıkladı. Salih, bu yoğun önlemlerin, Irak sınır bölgesi ve DEAŞ tarafından kontrol edilen Suriye topraklarında meydana gelen son olaylardan sonra alındığına dikkati çekti.

Irak-Suriye sınırının, ordunun yanı sıra sınır polisi, Haşdi Şabi ve Haşdi Aşair tarafından tamamen güvence altına alındığının altını çizen Salih, Cezire çölü ve Horan Vadisi’nde DEAŞ’ın uyuyan hücrelerini tespit etmeye yönelik operasyonlar yürüttüklerini sözlerine ekledi.

Şarku’l Avsat’a konuşan güvenlik uzmanı Fadıl Ebu Ragif, DEAŞ’ın girişimlerinin, Irak ile Suriye arasındaki sınırda ve örgütün hala varlık gösterdiği Hemrin Dağları, Diyala ile Selahaddin arası alanlar ve Ninova’nın batısındaki çöl bölgeleri gibi Irak topraklarında artık bir tehlike teşkil etmediğini söyledi.

‘Gerçek bir risk taşımıyor’

Ragif, “Daha fazla istihbarat çalışması yapılmasına hala acil bir ihtiyaç var. Ancak bu, DEAŞ’ın Irak kuvvetleri, Haşdi Şabi, Haşdi Aşair ve federal polis tarafından büyük bir yenilgiye uğratılmasından sonra gerçek bir risk taşıdığını göstermez” dedi.

Öte yandan, İstihbarat Başkanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, Anbar ilinde 3 teröristin yakalandığı bildirildi.

Diyala’da ise, polis kuvvetleri, DEAŞ’ın sözde silah emirini yakaladı. Diyala Emniyet Müdürü Faysal el-İbadi, polis ve istihbaratın ortak çalışması ile dört saat süren operasyon neticesinde 3 teröristin öldürüldüğünü, çok sayıda silah ve mühimmatın ele geçirildiğini belirtti.

Selahaddin bölgesinde ise, Vali Ammar Cebr, aracının önüne konulan bombanın patlatılması ile düzenlenen suikast girişiminden sağ kurtulmayı başardı.

Haşdi Şabi’nin Selahaddin Operasyon Komutanı Sefa el-Saidi, es-Sirsar bölgesinde 11 DEAŞ unsurunun öldürüldüğünü ayrıca çok sayıda silah ve mühimmatın da ele geçirildiği bilgisini verdi.